Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Před doktory nekleknem, říká ministr

Ministr Heger pro lékaře a jejich požadavky pochopení nemá
Ministr Heger pro lékaře a jejich požadavky pochopení nemá  (Autor: Martin Sekanina)
Autor: Oldřich Tichý, jos - 
7. ledna 2011
11:00

Teď už je to kdo s koho. Podle posledních údajů dalo v nemocnicích výpověď kvůli platům 3773 lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09, 62) uvedl, že stát je připraven jim neustoupit. „Pokud k 1. březnu odejdou, tak déle než měsíc nevydrží a budou se vracet. A i když se jich vrátí jen tisíc, tak už v nemocnicích nebude prakticky žádný problém,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.

S čím mají lidé od března počítat, pokud nespokojení lékaři skutečně odejdou?

„Pokud v nemocnicích zůstane 50 % doktorů, tak ta část výkonů, které jsou nezbytné a nedají se odložit, zůstane zachována. A tak se to dá zvládnout klidně několik měsíců. Když máte náhlou příhodu břišní nebo úraz, musí se to vyřešit hned. Ale když je to třeba chronická kýla, tak ji můžete odložit klidně o půl roku. Tak je možné péči kumulovat do určitého dluhu, což se děje o prázdninách běžně.“

Jak dlouho by takové odkládaní neakutních výkonů trvalo?

„Myslím, že kdybychom přežili měsíc, vrátí se podstatné procento lékařů zpátky. Oni čekali, že dostanou peníze a budou v klidu ještě předtím, než tu výpověď vůbec realizují. Až ale ta jejich rebelie nastane v realitě, tak déle než měsíc nevydrží a budou se vracet. A jestli se jich vrátí tisíc, tak pak už ten problém nebude skoro žádný.“

O kolik se tím může protáhnout čekání na plánované operace?

„Je možné, že se čekání na některé výkony protáhne třeba o čtvrt roku.“

Nic horšího než prázdninový provoz nehrozí?

„Teď je mezidobí, kdy se čeká, jak budou protestující lékaři reagovat. My se na ně snažíme působit, aby zůstali a aby nám věřili, že problémy chceme řešit. Čekáme, že některé přemluvíme. Může nastat i varianta, že se někde nějaká oddělení zavřou a doktoři se přesunou do jiných nemocnic. Kolaps základní akutní péče ale nehrozí. Na Vysočině, kde je situace nejhorší, bude nicméně možná muset nastat výjimečné opatření. Že si třeba tři okolní kraje tu spádovou oblast rozdělí.“

Lidé si stěžují, že nevědí, s čím mají ve své nemocnici počítat...

„To vnímáme jako naši koordinační povinnost. Zhruba do poloviny února bude jasné, co kde nastane. Pak to zveřejníme nebo se domluvíme s kraji, kdo se o to postará.“

Pořád platí, že ze státního rozpočtu se lékařům přidávat nebude?

„Vláda je striktně proti tomu. Státní rozpočet je uzavřen.“

Máte v tom ve vládě jednoznačnou podporu?

„Teď určitě. Pokud by lékaři vydrželi a někde lokálně začala péče haprovat, tak je možné, že někdo přijde a řekne, pojďme to vzdát. Ale teď taková nálada není.“

Stát si tedy před doktory na kolena neklekne?

„Já si myslím, že ne.“

Měli by brát ředitelé zpátky ty doktory, kteří by chtěli výpověď stáhnout? Nebyl by to signál, že za půl roku mohou zkusit totéž znovu?

„Zhruba třetina těch lékařů jsou organizátoři akce a aktivní nadšenci. Naštěstí nemusím řešit, jak bych se jako ředitel zachoval k nim. Ale řekněme, že bych se rozmýšlel. Zbylé dvě třetiny jsou lidé, kterým se tento způsob protestu nelíbí. Ale jsou do jisté míry zoufalí, protože mají moc práce a těch peněz zase není tolik. Navíc už se ty problémy opravdu táhnou dlouho. Tihle lidé se jen přidali, já je docela chápu a bral bych je zpět všechny.“

Kolik by měli lékaři v nemocnicích brát?

„Myslím, že to, co chtějí, je docela rozumné. To znamená základní plat bez služeb 1,5–3násobek průměrného platu. Teď na to ale není.“

A za jak dlouho by to podle vás mohli mít?

„Pokud by byl hospodářský boom takový, jaký byl, tak by to mohlo být do 3 let. Pokud by hospodářská křivka stoupala pomaleji, bylo by to tak na 5 let.“

Myslíte, že v ministerské pracovně budete i po 1. březnu?

„Samozřejmě že když jste ve funkci ministra, tak chcete uspět. Nechcete udělat ostudu sobě a malér systému, který řídíte. Ale kdyby se situace vyvíjela nějak špatně a vláda potřebovala někoho obětovat, tak s tím nemám problém a jsem na to připraven.“

kendex ( 8. ledna 2011 17:20 )

A kdo za zaměstnance pojištění platí? Zdravotní a sociální pojištění odvádí podnikatel. Mnohdy podnikatel platí vysoké zdravotní pojištění a léčbu má stejnou jako kterýkoliv zaměstnanec. To je ale ta solidarita.

e.44 ( 8. ledna 2011 11:41 )

Tady někdo nechápe rozdíl mezi stávkou a vydíráním v podobě podávání hromadných výpovědí. Je zajímavé, že dost doktorů ten rozdíl chápe a nejdou do toho. A ne proto, že by na tom byli líp, než ti, co výpovědi podali, ale proto, že se jim to ekluje. Jsou chováním svých "kolegů" zhnuseni.

janedo ( 8. ledna 2011 11:39 )

tak podpalubí opouští krysy. Je čas aby vláda táhla s nimi !!!

komentator ( 8. ledna 2011 06:53 )

Oprava- bývalá ministryně zdravotnictví Juráskova (ne Jurinová)

komentator ( 8. ledna 2011 06:50 )

a další pravicoví politici jsou u rozkrádání státní kasy. Jen na silně předražených státních zakázkách se ročně rozkrade kolem 70 miliard korun. A pak nejsou 2 miliardy pro doktory a zdravotní sestry. Co dělají Véčkaři? Čí zájmy obhajují? Trapně mlčí. Rozkrádání státní kasy jim nevadí! Nezasazují se o řešení problémů ve zdravotnictví!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa