Infografika: Tady všude vás léčí lékaři - vyděrači

Lékaři doufají, že je na západě čeká lepší život.  (Autor: abl)
Autor: oj, Krvs - 
11. ledna 2011
05:00

Lékaři vyděrači chtějí na západ. V době, kdy vláda obrací každou korunu, chtějí si za každou cenu povolit opasky a mít se stejně dobře, jako lékaři v Německu. Nedívají se ale na západ růžovými brýlemi a vědí co je opravdu čeká?

Čeští lékaři říkají, že jsou unaveni, znechuceni a zklamáni poměry ve zdravotnictví. Mnozí absolventi lékařských fakult jsou nuceni pracovat v nemocnicích od rána do večera na úvazek 0,1 za směšnou mzdu, která jim neumožní zaplatit ani nájem. Několikanásobně vyšší hrubý plat na západě je proto lákavou nabídkou. Velkou část však seberou daně, zdravotní pojištění a jiné poplatky.

"Všechny náklady na specializační vzdělávání si musí lékař hradit sám. Poplatky za atestace, knížky, kurzy. Nejsou to rozhodně malé částky. Část nákladů si může lékař odečíst z daní, ale je to jen mizivé procento," přiznává německá lékařka Anke Zens pro server tribune.cz.

Lékař v Německu nezbohatne

Představa, že lékař v zahraničí tedy zbohatne není tak úplně správná. Pravdou ale je, že nebude muset řešit existenční problémy, ani jestli si může dovolit jet v zimě na hory a v létě k moři.

Lékaři dělají práci sester

Pro české lékaře je ze začátku vždy šok, že v Německu musí vykonávat i práci, kterou u nás dělají zdravotní sestry. Odběry krve nebo píchání žilních kanyl je zcela běžnou čiností.

Většina lékařů si v Česku stěžuje i na příliš mnoho přesčasů. I v Německu to je častý jev a to především ze začátku. Služby a přesčasy ale probíhají v pracovní produktivitou proslulém Německu významě jinak. Pro mnoho lékařů bývá velký šok.

jogurt100 ( 11. února 2011 09:03 )

Nevím jak volíš, ale pokud Tvá strana dostane málo hlasů určitě nic nezmůže, to je záležitost těch druhých, kteří na to kašlou. Lékaři volí pravici a když jsou v haizlu, tak chtěji raději emigrovat a nás v těch srač... nechají. Děkujeme páno doktoři, to se vám povedlo V této zemi to nikdy lepší nebude. Stále se krade, (např.Drobil) továrny se zavírají, jelikož privatizace podle VK to dovoluje a tak můžem pokračovat do nekonečna

jogurt100 ( 11. února 2011 08:57 )

doktoři volí pravici, tak by snad měli zůstat a vychutnat si svoji volbu. Nejdříve udělají zlo a pak se seberou a odjedou. Takže je nelituju když jim někdo zatápí, patří jim to.

jirkaplacek ( 26. ledna 2011 11:59 )

Cituji Váš článek: "Pravdou ale je, že nebude muset řešit existenční problémy, ani jestli si může dovolit jet v zimě na hory a v létě k moři." 1/Ani jeden doktor v České republice neřeší existenční problémy, nemá to zapotřebí. Nezkrachoval a hlady neumřel ani jeden. 2/Doktor v Německu (hlavně ten s ambulantní praxí) si nemůže dovolit jet v zimě na hory a v létě k moři. Nikoliv z existenčních důvodů, ale protože by mu to jeho stálí klienti neodpustili. Jo, až půjde pan doktor do důchodu, to si bude jezdit po světě, dřív ne. Vzpomínám, že krátký čas byl zastupujícím ministrem zdravotnictví pan Stránský, známý to turista. Pamatuji, jak uváděl, že nejvíc českých doktorů potkal, když se toulal po Himalájích.

kalamandra ( 14. ledna 2011 13:51 )

Mily Tokareve, tak pozor! Já plně stojím za požadavky lékařů,souhlasím s tím, že jejich náročná a zodpovědná práce je finančně podhodnocená a měli by dostat přidáno. Já jsem reagovala na Váš příspěvek, kde srovnáváte jejich práci s práci učitelů, které podceňujete a znevažujete. Přitom o tom nic nevíte.

drsnak ( 12. ledna 2011 17:51 )

Tak to já v Německu nežiju a ani se s váma nehádám ale tak mě připadá že se to všechno vrací jako bumerang. A proto vlastně vznikl veškerý problém že doktoři chtějí stejně jako mají doktoři tam u vás. A tyhle platy jsem si taky nevymyslel ale přečetl jsem si to v takovéhle podobné diskuzi a mám takový dojem že to psal právě nějaký doktor. To jenom na vysvětlenou a přeju vše dobré.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud