ODS a ČSSD: Spolu na věčné časy

Autor: ap, koj - 
5. listopadu 2010
05:00

Před každými volbami je to stejné. ODS varuje před zadlužováním levice. ČSSD varuje před necitlivou politikou pravice. Výjimkou nebyly ani letošní komunální volby. Jako mávnutím kouzelného proutku je ale po volbách všechno jinak. V zájmu obecního blaha si politici obou stran na řadě míst republiky plácli a o teplá místečka se kamarádsky podělí. Proč mezi sebe někoho brát, když jim to spolu dosud tak hezky šlo.

Zdá se, jako by na politickém nebi nebylo větších přátel,než mezi komunálními politiky ODS a ČSSD. V řadě velkých měst republiky si mezi sebou plácli a utvoří tamní vládní koalice. Politici ODS, kteří po velké koalici s ČSSD touží, mají přitom velkého zastánce. Táta zakladatel Václav Klaus na tom nevidí nic špatného. Vznik velké koalice podporuje i v Praze, kde přitom zvítězila pravicová TOP 09.

Koalice se mi nelíbí, ale místo prvního náměstka beru

Velká koalice vznikla v druhém největším městě Brně i ve třetím největším městě Ostravě. V Ostravě již tato koalice vládla předchozí čtyři roky. V Brně představitelé obou stran také našli společnou řeč. Logická středopravicová koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL tak nevznikla.

Primátorem zůstal Roman Onderka z ČSSD. Jeho prvním náměstkem se má stát Robert Kotzian. Ten se přitom proti vzniku velké koalice stavěl, ale zbytek brněnské ODS ho přehlasoval. Proti tomu, aby se stal prvním náměstkem ve vládě, kterou nechtěl však Kotzian, nic nemá. V zájmu Brna, samozřejmě.

Pražská romance

V pražských komunálních volbách zvítězila pravicová TOP 09. Druhá skončila taktéž pravicová ODS. A výsledek? Povolební jednání se neuvěřitelně táhnou a v některých městských částech již vznikají podivuhodné koalice. Například na Praze 2 bude vládnout ODS, ČSSD a Zelení. V opozici zůstane TOP 09 a místní Občané za spokojené bydlení.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v úterý prohlásil, že ODS chce nadále pokračovat v politice podnikatelských kartelů napojených na ODS a ČSSD. Vyzval dokonce premiéra Nečase aby, zasáhl. Ten však vstoupit do sporu na území mocných pražských "kmotrů" odmítl.

A ČSSD? Většina jejich pražských lídrů se na vládu nad magistrátem jenom třese a hlavní tvář kampaně Jiří Dienstbier ml. působí se svým odporem tak trochu jako osamocený kůl v plotě.

Otec zakladatel velké koalici fandí

Velká koalice vznikla i v řadě dalších větších měst republiky. Kladno, Plzeň, Chomutov či Jihlava. Všude je vymalováno oranžovomodrou barvou. Představitelé těchto koalic mají přitom jednoho velkého stoupence.

Prezident a otec zakladatel občanských demokratů Václav Klaus na nich nevidí nic divného. Ani v Praze by mu nevadila. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) to nepřekvapuje. Podle něho totiž prezident a jeho okolí vždy patřilo ke kartelu moci mezi ODS a ČSSD, který ovládá Prahu.

A co si myslíte vy? Jde komunálním politikům o udržení moci za každou cenu, nebo o obecní blaho. Blesk.cz váš názor zajímá, napište nám ho v diskuzi pod článkem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ptolemaios ( 5. listopadu 2010 21:46 )

Ať je to Petr nebo Pavel, socdemáci,nebo odesáci, nebo převlečený Dino /jako Kalous a Švancberg/ anebo VeVerky - všichni půjdou do pekla ä budou je tam smažit rozřezaný na kusy.My co jsme šli k volbám jsme volili JEDNU STRANU ne ne nějakej spolek lehkýh holek. Vážím si např. mladého SLužebníhoPiva /Dienstb./,ten to řekl na rovinu: žádný HOLPORTY nepodpořím. Tak o jaký průřez programy jde? Jasně ,jen zase aby přišli ke korytům a hezky si je rozdělili.FUJ!HNUS!

gevi ( 5. listopadu 2010 21:14 )

Ba ba gogo, rubáš (aspoň podle vás) nemá kapsy. Ale to je stejně jedno, protože oni půjdou do hrobu ve slavnostních šatech, kde se to kapsami jen hemží, ale je to k ničemu, protože v našem kulturně civilizačním okruhu se nikomu nic do hrobu na přilepšenou nedává. Ano, ve Francii hořely tisíce aut, bojovalo se s policií ...a co? Zákon byl stejně schválený, pouze vznikly škody za miliardy eur. Vidím, že vám to chybí i u nás. No ale vy přece pamatujete, že ještě před válkou a pak hlavně před Vítězným Únorem komunisté razili heslo: Čím hůř, tím lépe.

gevi ( 5. listopadu 2010 20:55 )

To by bylo sice hezké, ale tady jde opravdu o něco jiného, než je blaho obcí.

gevi ( 5. listopadu 2010 20:54 )

že tyto ideové mesalialnce voliči oběma stranám v příštích volbách spočítají. Pro krátkodobé výhody se vysmívají všem předvolebním antagonistickým gestům a ukazují, že když jde o prospěch, musí jít veškerá ideová protikladnost stranou.

arukuta ( 5. listopadu 2010 09:51 )

tam mělo být S.V.I.N.Ě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud