Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Lidé bez domova: Do tábora nechceme!

Ať se Janeček na měsíc oblékne jako bezdomovec a zkusí s nimi žít, třeba se mu pak trošku rozsvítí, říká paní bez domova, kterou jsme zastihli v centru Naděje.
Ať se Janeček na měsíc oblékne jako bezdomovec a zkusí s nimi žít, třeba se mu pak trošku rozsvítí, říká paní bez domova, kterou jsme zastihli v centru Naděje.  (Autor: Jiří Černohorský)
Autor: Tereza Hořínková - 
29. června 2010
05:00

Pražský radní Jiří Janeček šokoval veřejnost plánem, podle kterého by měli být bezdomovci odsunuti za Prahu do speciálního internačního tábora. Na názor jsme se zeptali těch, kterých by se toto opatřní týkalo nejvíc - pražských bezdomovců.

"Názory a vize radního Janečka jsou jednoznačně rasistické, hlavně nereálné. Kdo do tábora pro lidi investuje? Pan Janeček? Jediné, koho by mohl pan Janeček odsunout z pražských ulic, jsou lidé, kteří nejsou přihlášeni v Praze. Návrh je bezpředměntý, ubohý a sebestředný. Jako pan Janeček," rozčiluje se první bezdomovkyně, kterou reportéři Blesk.cz oslovili.

Další žena bez domova má podobný názor. "Pan radní Janeček by se měl jít podívat do nějaké ubytovny, kam chodí přespávat a žít lidé bez domova, a zkusit si s některými promluvit, aby zjistil, jaké důvody vedou člověka k tomu, že přišel o domov. Myslím si, že odstrašujícím příkladem je Most a sídliště v Chomutově. Kumulace problematických osob není to správné řešení," myslí si bezdomovkyně. "Dám panu radnímu dobrou radu, ať se na měsíc oblékne jako bezdomovec a zkusí s nimi chvilku žít, třeba se mu pak trošku rozsvítí," dodává.

Sociální pracovníci: Bezdomovci nejsou tak hrozní!

Nadšení z plánu nejsou ani lidé, kteří s bezdomovci pracují. "Pokud by se mělo jednat o středisko, kde by si lidé osvojovali ztracené hygienické a sociální návyky, tak bych byl pro. Vše ale musí být dobrovolné. Určitě nejsem pro to, 'odsouvat' tyto lidi na okraj metropole jen z estetického hlediska. Ty v Praze totiž ještě tak hrozní nejsou," řekl nám Tomáš Ján z pražského centra sociálních služeb, které spravuje i loď  pro bezdomovce Hermes.

"Myslím si, že by takové centrum, muselo nabízet nadstandardní služby, aby přilákalo lidi bez domova, kteří si za svůj domov zvolili střed města," dodává k tomu Martina Čiháková, vedoucí střediska Kontakt.

9030 ( 17. srpna 2010 14:23 )

9030 ( 17. srpna 2010 14:22 )

Před dvaceti lety se hemžily okolo nádraží stejně jako dnes a jízda v tramvaji kde se usadil nekterej z nich je peklo. 99% z nich jsou notorky a než by šli dělat, rači budou somrovat a obtěžovat lidi okolo.

laura80 ( 5. července 2010 15:40 )

s dobrým důchodem v kapse se žije prima co?????To se to blalablábolí!!!!!

laura80 ( 5. července 2010 15:38 )

anasyi lepší opice na střeše než internetovej krafálista na monitoru

laura80 ( 5. července 2010 15:35 )

17.37 ty jsi takovej lidumil tak akorát od počítače.ŽVANILE

Zobrazit celou diskusi
Další videa