Klaus v Moskvě: Rusko necítím jako nebezpečí

Klaus s Medveděvem si zavtipkovali, oba měli při přehlídce dobrou náladu.
Klaus s Medveděvem si zavtipkovali, oba měli při přehlídce dobrou náladu.  (Autor: EPA, Reuters, AP, Eva Hofrichterová)
Autor: Eva Hofrichterová - 
10. května 2010
05:00

Demonstrace ruské síly během oslav 65. výročí Velké vlastenecké války se zúčastnil i český prezident Václav Klaus. Jako jeden z mála mohl vojenskou přehlídku sledovat přímo z Rudého náměstí. Jak se mu líbila? Blesk ho vyzpovídal přímo v centru Moskvy.

Je pro vás osobně ten dnešní den, 9. květen, významný?

„Tak ten je významný pro nás, je významný pro naši zemi a je samozřejmě významný pro mě. Ale možná je také důležité vidět ho z úplně jiné perspektivy, než kterou mi dává Praha a Česká republika, střed Evropy – vidět ho z perspektivy právě té Moskvy a Ruska je strašně důležité. Je to země, která nesla drtivou tíhu té války a já myslím, že to je užitečné tady chvíli pobýt.“

Se zesnulým polským prezidentem Kaczyńským jste měl přátelský vztah. Blíží se mu ten s Medveděvem?

„Tak to takhle není. Ale první jeho věta ráno byla: „No my se vidíme teď pořád.“ Takže v tomto smyslu tady něco takového je, ale my jsme se určitě nedostali do hlubších debat na žádné podstatné téma.“

Jak na vás působila pompéznost přehlídky, na takové věci v Česku nejsme zvyklí...

„Jedna věc je, že na něco takového nejsme zvyklí, hlavní je, že něco takového nemůžeme udělat, ani z desetiny. Takže to působí takovým, v jistém slova smyslu deprimujícím způsobem. To Rusko tu armádu bere vážně, velmoci většinou bojují, ty malé země se z toho mohou nějak vyvléknout. Ale ty velké země asi nemohou a oni to demonstrovali naprosto jasně. A je to poučné a je třeba tam prosedět ty hodiny a vidět to.“

Přehlídky se zúčastnili i vojáci ze západních zemí, značí to obrat v politice Kremlu?

„Určitě to je obrat v politice Kremlu, ale i některých západních zemí a já myslím, že to je dobře. Země si mohly si konkurovat, místo, aby dnes hrály pod stejnou taktovkou a já bych si moc přál, aby ten svět mířil spíše k tomu, než k tomu rozdělování a nepřetržitým nepokojům.“

Máte pocit, že se máme Ruska v současnosti obávat?

„Kdo se ho má obávat? To já myslím, že takhle by měla znít ta otázka. Ta armáda je silná, v tomto smyslu bych řekl, že je třeba se jí obávat. Ale jestli my se ho máme obávat, já to necítím jako nebezpečí pro nás. A mrzí mě, že to někdo pořád tím směrem otáčí.“

anka ( 10. května 2010 16:06 )

nautilus ( 10. května 2010 15:47 )

Nebyl to americký prezident Regan, který označil Rusko za říši zla? Myslím si, na rozdíl od prezidenta pana Klause, že Rusko představuje pro tuto planetu smrtelné nebezpečí. Dějiny Ruska jsou protkány zločiny proti lidskosti jako v žádné jiné zemi světa- Navíc, Rusko se nikdy nevzdá imperialistických ambic. V knize od Roberta Buchara Revoluce 1989 jsem se dočetl, že pan prezident Klaus má nějaké ruské kořeny. Vyplývá snad jeho názor z této povahy věci. I dějiny 20. století uzkazují na Rusko coby potenciálního agresora. Byl to stalinův Sovětský svaz, který napomáhal Hitlerovi s výcvikem a výzbroji jeho valečné mašinérie. Hitler ovšem 22.6.1941 napadl SSSR, a tak způsobil, že se s potenciáln. světovém dění v dnešním světě rozhodují tajné služby Ruska.ího agresora stala oběť nucená se bránit. Mohlo to všechno dopadnout ale zcela jinak. Existují o tom historické knihy. Například tři knihy od Viktora Suvorova atd. Mám ale možná špatrné informace. Kdo ovšem na světě může říci, že právě on má ty ověřené pravdivé? Mezi základní zbraně dnešní tajné služby Ruska, t.j. FSB (dříve KG patří desinformační kampaně. To, co dolehne sluchu luzy, je zcela odlišné od skutečnosrti. Jsme pouze přihlouplé figurky v rukou vládnoucí oligarchie. Názor pana prezidenta Klause nemá žádnou kredibiltu a váhu. 0 dění v dnešním světě rozhodují tajné služby Ruska, kde se připravují desinformační kampaně, školí se dealeři drog a světoví tereoristé. Nevěříte tomu? Pak věřte socanům a mr. Paroubkovi. To je ten pravý zvěrozvěst svobody v této zemi? Já sam přemýšlím, kdo z politiků je spolupracovníkem ruské FSB? Nebo jste tak dementní a myslíte si, že v této zemi nepracují tajné služby Ruska? Patříme stále do sféry zájmu této mocnosti. Pokud si myslíte, že v této zemi proběhla revoluce, nechte si otestovat své IQ. Jednalo se plánované předání moci řízené KGB z Moskvy. Nashle v SSSR soudruzi.

logar ( 10. května 2010 14:58 )

Naučil se to od Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Svobody, Husáka. Ti to dokázali také, nehledě na populismus

logar ( 10. května 2010 14:55 )

Co je společného na Klausovi a protektorátním ministru Moravcovi? Oba necítí nebezpečí, jeden z Moskvy, druhý z Berlína. Oba však mluví o bezpečí svém, osobním, nikoli o bezpečí národa.

majojo ( 10. května 2010 10:14 )

Za mnoho vašich názorů si vás nevážím, ale za to, že jste jel do Moskvy, si vás vážím velice. Odhodit laciný populismus nedokáže každý.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa