Soud zkrátil trest Brožové-Polednové na půlku

Ludmila Brožová-Polednová byla prokurátorkou vykonstruovaného procesu s Miladou Horákovou.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, šim - 
26. března 2010
07:49

Místo 6 let si odsedí tři, možná jen dva. Takový je nejnověji trest pro bývalou dělnickou prokukurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou.

Snížení trestu nařídil Vrchní soud v Praze. Trest se jí má zkrátit na polovinu.

Uvedlo to páteční Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Teoreticky by tedy Brožová-Polednová mohla být na svobodu propuštěna příští rok v březnu.
Podle listu má totiž bývalá dělnická prokurátorka právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění, a vzhledem k tomu, že už má za sebou rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou, do zmíněné poloviny by jí zbývalo odsedět si už jen další rok. "Zkrácení trestu je o tři roky," uvedl zdroj Práva. Oficiální informaci o výsledku neveřejného soudního jednání zatím není možné získat, píše deník.

Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

Informaci o verdiktu soudu ve středu odmítl potvrdit či vyvrátit i jeho mluvčí Jan Fořt. Není tedy jasné, kolik a které z amnestií se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že by se nejstarší české vězenkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší prezident Antonín Zápotocký, třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich měla snížit trest o dva roky, dohromady tedy o šest let, v takovém případě by byla Brožová-Polednová volná. Podle listu je ale možné, že jedna ze Zápotockého amnestií (ta z roku 1955) se podle některých právníků na Polednovou vztahovat nemá. Je možné, že týž názor měl i vrchní soud.

bara ( 26. března 2010 20:01 )

je razantní, to je fakt. a někdy to dokonce i sedne. Jak poklice na hrnec

bara ( 26. března 2010 19:57 )

je to hnusná babizna se skřehotavým hlasem..a máš postřeh, skutečně je arogantní. . bylo by zajímavý ji dát do jedné cely s tím psychopatem Roubalem

bara ( 26. března 2010 19:55 )

arcaben ( 26. března 2010 18:41 )

vlk se nažral-koza zůstala celá...

znojmacka ( 26. března 2010 17:47 )

to mě rozesmálo.. Nejdřív, že si požádal o podkolenky a potom to tvoje podání oběšení na vlastních křečákách nojo, drzost některých nezná mezí.. I Poledňáková byla ještě před basou docela arogantní a namistrovaná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud