Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Předsednictvo ČSSD: Pecina v čele pražské kandidátky

Pecina není členem strany, sociální demokracie ho nominovala do úřednické vlády.
Pecina není členem strany, sociální demokracie ho nominovala do úřednické vlády.  (Autor: čtk)
Autor: ČTK, pal - 
12. března 2010
20:12

Předsednictvo ČSSD v pátek definitivně rozhodlo o tom, že v čele pražské kandidátky pro květnové sněmovní volby bude ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina.

Volební kampaň povedou společně s předsedou pražské ČSSD Petrem Hulinským, který byl dosud v čele kandidátky. ČTK o tom informoval místopředseda strany Milan Urban. Pecina není členem strany, sociální demokracie ho nominovala do úřednické vlády.

Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval ve čtvrtek Pecinu k rezignaci na vládní funkci, pokud bude kandidovat, ministr to odmítl. Premiér Jan Fischer řekl, že Pecinu kvůli kandidatuře neodvolá, bude ale dbát na to, aby ministerstvo vnitra vedl apoliticky.

Předsednictvo dnes potvrdilo ještě další změny kandidátek, mezi nimi i zařazení jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místo kandidátky. I z něj ale může být Hašek, který byl poslancem a předsedou klubu, zvolen do sněmovny díky preferenčním hlasům voličů.

Pecina: Mám IQ 148 a v životě jsem vypil 5 piv. Více zde!

Vedení ČSSD chtělo ještě prosadit do čela kandidátky na Plzeňsku ministra zahraničí Jana Kohouta. Předseda tamní krajské organizace ČSSD Václav Votava ale svou pozici v čele kandidátky uhájil. Vlivní členové pražské ČSSD v pátek řekli, že Hulinský měl svou pozici volebního lídra hájit stejně tak jako jako jeho plzeňský kolega Votava. "Plzeň nám nastavila zrcadlo," uvedl jeden z nich.

Vedení ČSSD se snažilo již dříve prosadit Kohouta do čela kandidátky také na Královéhradecku, kde je předsedkyní a jedničkou na kandidátce poslankyně Hana Orgoníková. Ani tam nepochodilo. Orgoníková již dříve prosadila usnesení krajského výkonného výboru, že nelze na kandidátku umístit někoho, kdo po celé minulé volební období v regionu nepracoval.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek během dnešního jednání potvrdil, že bude Kohout za sociální demokraty kandidovat v podzimních volbách do Senátu. "Bude-li ČSSD sestavovat po volbách vládu, bude s Kohoutem počítat jako s ministrem pro evropské záležitosti," řekl Paroubek.

Podle prvního místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky dvě hlavní změny na kandidátkách ještě v sobotu projedná stranický ústřední výkonný výbor, který se sejde v Teplicích. Ostatními změnami se už tento nejvyšší orgán strany mezi sjezdy zabývat nebude.

Takovou změnou je i vyškrtnutí předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové z pražské kandidátky. Zubová sociálním demokratům pomohla svrhnout vládu šéfa ODS Mirka Topolánka. Na kandidátku se dostala těsně před loňským podzimním termínem předčasných voleb. Místo jí tehdy uvolnil bývalý poslanec a šéf poslanecké frakce Petr Ibl.

Zubová se chce se svou stranou nyní soustředit na podzimní senátní a komunální volby. Zvažuje svou kandidaturu do Senátu na Kutnohorsku, uvedla v tiskové zprávě.

ČSSD hodlá nasazovat v Praze ve veřejných diskusích Pecinu proti místopředsedovi ODS Davidu Vodrážkovi, protože očekává, že budou hovořit o celostátních tématech, a Hulinského, který je pražským zastupitelem, proti pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. ODS totiž již dříve rozhodla, podobně jako nyní sociální demokraté, že její kampaň v Praze povedou dva muži.

gevi ( 13. března 2010 12:21 )

Pecina mezi špičky ČSSD zapadá velice dobře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud