Česko se zadlužilo o dalších 192,2 miliard: Proč?

Ilustrační foto  (Autor: abl)
Autor: ČTK - 
4. ledna 2010
16:12

Státní rozpočet skončil loňský rok s rekordním schodkem 192,2 miliardy korun. O přesném údaji za rok 2009 nyní na tiskové konferenci po jednání vlády informoval ministr financí Eduard Janota.

"Je to historicky nejvyšší deficit a byl ovlivněn výhradně neplněním příjmů rozpočtu," uvedl Janota. Příjmy rozpočtu loni skončily na 91,6 procenta příjmů roku 2008. Zároveň výdaje byly vyšší o 7,7 procenta.

Největší problém podle Janoty byl propad daňových příjmů, které skončily na 81,5 procenta úrovně předloňského roku. "V rozpočtu tak chybělo chybělo více jak 110 miliard. Včetně pojistného byl ten výpadek téměř 160 miliard korun," dodal Janota.

Podíl deficitu veřejných financí na HDP by tak kvůli schodku podle odhadů ministra financí loni stoupl na 6,6 až 6,9 procenta. "Je to číslo velmi nepřijatelné a utvrzuje mne v tom, že ty ozdravné kroky musí být provedeny," uvedl Janota.

Předloni byl deficit veřejných financí 2,1 procenta. Pro přijetí eura je přitom potřebné deficit udržet pod třemi procenty.

Loňský schodek rozpočtu centrální vlády představuje vážný problém, reagoval analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V metodice EU a po započtení hospodaření obcí, krajů a systému zdravotního pojištění lze podle něj schodek odhadnout na 225 až 240 miliard Kč, tedy více než šest procent HDP.

Celkové příjmy státního rozpočtu dosáhly 974,8 miliardy Kč, výdaje 1,167 bilionu Kč. Tento předběžný schodek dozná ještě mírných úprav, které souvisejí se závěrečným zúčtováním sdílených daní územním rozpočtům.

Proč tak moc?

Příjmy z daně z příjmu právnických osob se snížily meziročně o více než 34 procent na 83,3 miliardy Kč, stát ale očekával růst o 2,5 procenta. Výpadek příjmu této daně ovlivnilo i zrušení povinnosti platit zálohy na daň z příjmů pro daňové subjekty zaměstnávající maximálně pět zaměstnanců.

Výběr daně z příjmu fyzických osob rovněž klesl, a to o 9,2 miliardy na 85,7 miliardy korun. Plány ministerstva počítaly s růstem o skoro 13 procent.
Na dani z přidané hodnoty stát vybral ke konci prosince 176,8 miliardy korun, meziročně o 1,6 procenta méně. Plány přitom počítaly s růstem o 9,2 procenta.

Výběr spotřebních daní klesl o 1,3 procenta na 123,9 miliardy korun, plány státu kalkulovaly s růstem o téměř 15 procent.
Proti předpokladům také klesly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, a to o 37,6 miliardy na 347,9 miliardy korun.

53 miliard ročně na úrocích!

Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce prosince zaplatil 53,1 miliardy korun, což bylo o 8,3 miliardy více než před rokem. Vláda šetřila na investicích a transferech do oblastí, kde budou peníze chybět a zatíží budoucí rozpočty, míní Sobíšek.

Viníkem dramatického překročení plánovaného schodku rozpočtu jsou ekonomickou krizí snížené příjmy z daní a sociálního pojistného. Za zmínku prý stojí určité zlepšení výběru DPH a spotřebních daní v prosinci proti předchozím měsícům, které naznačuje stabilizaci ekonomiky.

Ta ovšem do budoucna nenahradí výpadek v příjmech 150 miliard Kč, ale jen umožní, aby výpadek v dalších letech dále nenarůstal. "Stabilizace veřejných financí se musí stát úkolem číslo jedna budoucí vlády," zdůraznil.

Původně to mělo být 38 miliard

Schválený rozpočet počítal původně s deficitem 38,1 miliardy korun, ten byl poté na podzim upraven na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek peněz na výplatu důchodů. Bylo ale jasné, že hospodaření státu skončí kvůli hospodářské krizi s ještě vyšším deficitem. Ministerstvo financí očekávalo, že bude kolem 165 miliard korun. Levicoví politici hovořili o schodku kolem 200 miliard Kč.

Rozpočet na rok 2010 předpokládá schodek asi 163 miliard korun. Poslanci ale na návrh levice udělali v hospodářském plánu přesuny asi za 12 miliard: přidali na přímé platby zemědělců, na platy státních zaměstnanců včetně učitelů a na sociální služby. Sněmovna bude ale jednat už v tomto měsíci o dalších návrzích, který by schodek zvýšily.

skromny ( 9. května 2010 19:55 )

Na jedne strane zde v diskuzi odsuzujete darebaky politiky a na strane druhe si jich zastavate v jine diskuzi, kdyz dostanou zaslouzene pres drzku. Co vlastne chcete ? Mate v politice ty, ktere jste si sami zvolili !! Pouziji slova basnika: verbez voli zase jenom verbez !! Blahopreji !! A aby bylo jasno: nejsem priznivec komunisticke verbeze, ani socan a ani ODSak. Jsem pravicove orientovany volic, ale volit nemuzu, nebot na ceske politicke scene neni koho volit. Jedinny politik, kteremu se slusny clovek nemusi stydet podat ruku je knize Karel Schw. Ten to ale samotny nemuze vytrhnout !! Tak si zde zase v klidu nadavejte, to je tak to jedine co zvladate !!!

hihihi ( 5. ledna 2010 21:50 )

Volit je vod slova v*ůl,tak že volte vo*ly,volte krá*vy a volte taky radikály.

hihihi ( 5. ledna 2010 21:46 )

dalo vod žido*bolševickýho režimu čekat?Nakonec budem rádi,že nám bude čumět aspoň pr*del z kalhot.

gogo ( 5. ledna 2010 10:28 )

veřejně o možnosti státního bankrotu ! A to se "sametová revoluce" dělala údajně proto, že stav ekonomiky byl neudržitelný. Dnes již je tento stav nulový. Rozkradeno, rozdáno, zlikvidováno. Poslední zhasíná ...

sakra ( 5. ledna 2010 08:25 )

Vždyť všechny vlády "dělají" pro občany to nejlepší. Že nejsou peníze? No nejsou, rozkradli jsme je a rozházeli, ale protože my "politici" víme velmi dobře, že občané např. NUTNĚ POTŘEBUJÍ 107 obrněných transportérů za 14 mld. Kč, tak jim je prostě koupíme. Tři "ojetá" transportní letadla z USA pro občany také potřebujeme atd. atd.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud