Volby 2009: O Rathovo jízdné zdarma se přihlásilo už 7000 studentů

Rath prožívá těžké dny
Autor: ČTK, šim - 
30. 8. 2009
14:26

O žákovské jízdné zdarma, které od 1. září zavádí Středočeský kraj, dosud požádalo kolem 7000 žáků a studentů. Kraj počítá s tím, že celkově vydá až 30 000 průkazek opravňujících k využívání této služby.

Řekl to hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD). Doprava do škol zdarma je jako předvolební slib ČSSD zohledněna v rozpočtu kraje. Měla by se týkat žáků a studentů od šesti do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách.

Podle Povšíka je o jízdné zdarma mimořádný zájem. "Ještě nemáme ani zahájení školního roku a již je distribuováno kolem 7000 karet, které opravňují žáky a studenty využívat na území Středočeského kraje bezplatné jízdné," uvedl. V druhém zářijovém týdnu by podle něj již měla být záležitost uzavřena a kraj bude vědět, kolika žákům a studentům dopravu platí.

Volby 2009: Volební průvodce na Blesk.cz >>

Opoziční ODS toto opatření kritizuje. Kladenský primátor Dan Jiránek ho dokonce označil za protiústavní, protože podle něj zavádí dvojí ceny a diskriminuje obyvatele velkých měst a okresů kolem Prahy. Nelze totiž zdarma cestovat přes hranice krajů, například do Prahy. Zároveň není možné ani jezdit zadarmo hromadnou dopravou v jednotlivých městech. Povšík Jiránkovu kritiku odmítl.

Hejtman David Rath (ČSSD) nedávno uvedl, že v krajském rozpočtu je na jízdné zdarma uvolněno 50 milionů korun. Částka bude upravena podle toho, kolik zájemců se přihlásí.

Žáci a studenti budou jezdit speciálně označenými autobusy a vlaky. Bude na nich vyvěšena tabule, která na tuto výhodu upozorní. Zadarmo budou moci cestovat každý den včetně víkendů, zaplatit ale budou muset za své cesty o prázdninách a státních svátcích.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

demiro ( 30. srpna 2009 19:37 )

Nevím proč? ODS má, na rozdíl od studentů, možnost jezdit na jachtě v Toskánsku z Dalíkových peněz, protože dle mě ODS skutečně, když vyhraje volby, zruší ministerstvo pro místní rozvoj, ale tím černým vzadu bude Dalík.

Zobrazit celou diskusi
Další videa