Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Radek John povede do voleb tři strany

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK - 
12. srpna 2009
14:11

Boj proti korupci a sociální a zdravotní reformu slibují před volbami společně Věci veřejné, SNK-ED a Alternativa. Jejich společnou pražskou kandidátku povede do podzimních voleb předseda Věcí veřejných Radek John.

 

Strany ve středu podepsaly dohodu o spolupráci a vzájemné podpoře při podzimních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Seskupení věří, že v čele s bývalým publicistou a televizní hvězdou Johnem prolomí hranici pět procent.

"Dohodou jsme začali se sjednocením pravostředových malých politických stran. Pokud bychom toto udělali již před volbami do Evropského parlamentu, překročili bychom pětiprocentní hranici. Společně jsme totiž získali 5,26 procent," prohlásil John. Věří, že uspějí i při volbách do sněmovny. "Jakmile překročíme v některém průzkumu hranici pět procent, tak voliči získají pocit, že hlasy které nám dají, nepropadnou," dodal.

Právě John se stal lídrem kandidátní listiny Věcí veřejných v Praze. Tři kraje pak povedou zástupci SNK-ED a Alternativy. Do čela kandidátky Pardubického kraje se postavil ředitel Velké Pardubické Miroslav Petráň (SNK-ED), kandidátku Vysočiny povede bývalý senátor Josef Novotný (SNK-ED) a v Karlovarském kraji byl lídrem zvolen František Šnajdauf z Alternativy.

Strany vytvořily společný program, ze kterého zatím představily pouze deset tezí. Pokud ve volbách uspějí, chtějí prosadit například přímou volbu prezidenta, omezení poslanecké imunity, chtějí stabilizovat zdravotnictví a penzijní systém a také podporovat vědu a výzkum. Slibují rovněž, že zamezí návratu komunistů k moci.


 

Strana Věci veřejné získala v červnových volbách do Evropského parlamentu 2,4 procenta hlasů. Chce získat voliče například prosazováním přímé volby prezidenta, hejtmanů a starostů. John je předsedou strany od konce června 2009.

SNK ED vznikla počátkem roku 2006 sloučením SNK sdružení nezávislých a Evropských demokratů. K programovým prioritám patří větší míra využití principů přímé demokracie, posílení pozice středního stavu a generační výměna v oblasti veřejné správy a politiky.

Alternativa je politický subjekt původem ze západních Čech. V letošních eurovolbách spolupracoval s hnutím Starostové a nezávislí. Společně tyto subjekty získaly přes dvě procenta hlasů.

Předčasné volby 2009: Volební speciál

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa