Brožová-Polednová: Soud jí potvrdil 6 let vězení

Ludmila Brožová-Polednová a její vězení
Autor: ČTK, šim - 
17. července 2009
16:07

 

Ústavní soud odmítl stížnost bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové, a definitivně tak potvrdil šestiletý trest vězení za podíl na justiční vraždě demokratické političky Milady Horákové.

 

Usnesení padlo bez veřejného jednání. Informoval o tom generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Trest je pravomocný, sedmaosmdesátiletá Brožová-Polednová už nastoupila do vězení.

Brožová-Polednová se jako devětadvacetiletá prokurátorka podílela na zinscenovaném procesu, jehož výsledek byl předem daný. Strana ji vybrala pro její svědomitost a poslušnost. Před současnými soudy Brožová-Polednová tvrdila, že jednala podle svého přesvědčení a věřila starším kolegům. Prý se snažila dělat vše, aby pomohla republice. Horáková se podle ní "musela něčeho dopustit".

Ve stížnosti uplatnila obhajoba Brožové-Polednové širokou škálu námitek. Upozornila například na to, že soudy nezohlednily to, kdo z aktérů zinscenovaného procesu s Horákovou měl největší zodpovědnost. Prý tak uplatnily princip "kolektivní viny". Podle ústavních soudců to ale není pravda.

"Byl-li proces 'předem zinscenován', jeho výsledek založen vně, rozhodnutím 'politického orgánu', a jeho vůdčí aktéři vědomě sloužili toliko k vyvolání zdání jeho zákonnosti, pak vskutku postrádá opodstatnění zásadně diferencovat uvnitř skupiny těchto 'aktérů', ať již vystupovali v roli soudců nebo prokurátorů," stojí v usnesení. Brožová-Polednová je jedinou žijící aktérkou.

Ústavní soud se stručně vyjádřil i k dalším námitkám a závěrem uvedl, že stížnost je zjevně neopodstatněná. "Stěžovatelce se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo," míní soudci. Proces s Brožovou-Polednovou patřil v posledních letech k nejsledovanějším.

Horáková byla v roce 1949 zatčena, odsouzena a v roce 1950 popravena. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti. Obvinění byla vykonstruovaná.

Brožová-Polednová je ve věznici ve Světlé nad Sázavou. V červnu podala žádost o přerušení trestu kvůli tomu, že nemá dostatečnou zdravotní péči. Trpí takzvanou praktickou slepotou, podle znaleckého posudku však byla za určitých podmínek schopna nastoupit do vězení. Ve světelské věznici je Brožová-Polednová nejstarší trestankyní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zirafa ( 18. července 2009 19:22 )

jdi do ***e, sv.ně jsi ty!

siroky11 ( 18. července 2009 01:25 )

ODS je má taky. Babku měli už zavřít dříve, ne teď, když už je "nad hrobem". Měli by jste se stydět, Vy odpovědní papaláši

kontrolor ( 17. července 2009 21:31 )

To jste frajeři,po 20-zti letech odsoudit skoro 90-ti letou ženskou.Teˇjste najednou spěchali,že,měli jste strach,že Vám dřív umře debilové.

petr11 ( 17. července 2009 21:14 )

Měly by se spíše hlídat současné kauzy. Už to nějak přetéká!!

siroky11 ( 17. července 2009 18:57 )

SOUHLASÍM - ale asi těžko se toho dožijeme. Snad tuto chátru odsoudí naše děti až dozrají a poznají kde je pravda, jak tuto zemi vykradli, zkorumpovali. V této demokratické a právní hromadě hnoje platí, čím větší lump, tím větší funkce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud