Zemanovo varování: Tálibán jsou teroristé, chtějí ovládnout svět. NATO potřebuje reformu

Aktualizováno -
22. srpna 2021
11:35
Autor: for - 
22. srpna 2021
11:06

„Tálibán je teroristická organizace a má ve svém programu ovládnutí světa,“ varoval prezident Miloš Zeman v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. Obává se, že z území Afghánistánu mohou být organizovány teroristické útoky. Podle něj je zapotřebí se ptát, zda NATO po afghánském „debaklu“ nepotřebuje reformu. Podotkl také, že vinu by dával oběma americkým prezidentům. A tedy tomu stávajícímu i tomu předchozímu. Rozhovor s prezidentem jsme vysílali na Blesk.cz živě.

„Podívejte se, kdyby Tálibán byl něco podobného jako Vietcong, tak prosím, ať ovládne Afghánistán, ať si tam vládne - pokud s tím, což je otázka, obyvatelstvo souhlasí. Ale Tálibán je teroristická organizace a má ve svém programu ovládnutí světa, stejně jako muslimské bratrstvo. Jestliže chcete, aby Američani odešli, tak tím Američani - a to jsem veřejně řekl - zrazují Afghánistán, ale zrazují sami sebe a zrazují veškeré civilizované země, na které může dopadnou teroristický útok organizovaný z území Afghánistánu,“ řekla hlava státu v pořadu S prezidentem v Lánech, která tím reagovala na slova svého amerického protějšku, Joea Bidena. Ten totiž uvedl, že odejít s vojsky ze země bylo správným rozhodnutím.

Řeč přišla i na exprezidenta USA Donalda Trumpa, který o celé operaci rozhodl ještě v době svého působení v čele státu. O ukončení „nákladných zahraničních válek“ hovořil Trump už v roce 2016. Postupem času zvolil i datum konečného stažení, které mělo padnout na 1. května 2021 - tedy na výročí 20 let od vpádu Američanů v Afghánistánu. Biden toto datum posunul na 11. září.

Podle Miloše Zemana by vinu za „zpackanou misi“ hodil na oba dva. „A jim oběma byla vlastní, když to tak řeknu, velmi zdvořilá, jistá nestatečnost. Podívejte se, já jsem seděl na dvou summitech NATO, tedy na summitech hlav státu, kde se mimo jiné probírala otázka stažení vojsk. V podstatě dva prezidenti zaveleli, nebyla substanciální diskuze k tomu odsunu a kolegové mlčeli,“ podotkl s tím, že nikdo neprotestoval ani nikdo nevyjadřoval nadšený souhlas. „Byla to typicky americká akce,“ dodala hlava státu.

„NATO potřebuje reformu“

„Pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu. A podle mého názoru by ta reforma měla mít dvě až tři části,“ podotkl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na adresu Severoatlantické aliance.

Tou první by mělo podle Zemana být to, že by NATO mělo přestat být „servisní“ organizací USA. Dále bychom podle hlavy státu potřebovali rovnoprávnost mezi státy, aby se nedělo to, že „jeden prezident zavelí“.

Video  Zeman o Afghánistánu  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„NATO by si mělo definovat svého nepřítele. Souhlasím s názorem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že nepřítelem není Rusko, ale mezinárodní terorismus. NATO je dnes molochem, do kterého lijeme peníze a platíme zahraničním zbrojovkám, ale účel vojenské organizace není plněn,“ myslí si Miloš Zeman.

Zeman: S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje

Česká diplomacie se nyní zabývá tím, jak k Tálibánu vlastně přistupovat. Už i ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) konstatoval, že je nejspíše nevyhnutelné hnutí akceptovat jako někoho, s kým je třeba diplomaticky jednat. Prezident na to má odlišný názor.

„Je to teroristická diktatura a ano, opakuji už to, co jsem řekl v roce 2001. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ řekl Blesku.

Podle prezidenta k tomuto názoru možná dojdou i ostatní ve chvíli, kdy Tálibán opět zaútočí. „Nevěřím Tálibánu ani nos mezi očima,“ zdůraznil. Podle Zemana je také nutné myslet na to, že nikdo nečekal, že Tálibán projde Afghánistánem jako „nůž máslem“.

Tálibán se postupně začal zmocňovat Afghánistánu během srpna. Jeho rychlost ale překvapila jak tamní vládu, tak i spojenecká vojska, která se stahovala domů. Nejvíce se situace vyhrotila během minulého týdne, kdy Tálibán během jednoho dne ovládl většinu provincií a rychle začal postupovat do hlavního města - do Kábulu. Ve městě začal vznikat ohromný zmatek. Velvyslanci, diplomaté, afghánští spojenci a tisíce uprchlíků se začali stahovat k místnímu mezinárodnímu letišti a další začali proudit k hranicím sousedních států.

Jak vidí prezident Miloš Zeman postup evakuace a jak hodnotí přístup našeho velvyslance, generála Jiřího Balouna, se dozvíte v dalším článku z rozhovoru s hlavou státu v pořadu S prezidentem v Lánech.

votomtoje ( 22. srpna 2021 18:43 )

On tam někdo šel povinně? Každej tam šel akorát kvůli prachům! Mrtvich je mi líto, ale to se ve válkách prostě stává, s tím každý musel předem počítat. Chudáci jsou akorát pozůstalí.

krapotkin ( 22. srpna 2021 16:48 )

Jo, zvlášť když si je sem dobrovolně nataháme. Dnes zachráněný "přítel", zítra nám začnou podřezávat krky.

František Los ( 22. srpna 2021 16:36 )

Nejmocnější armáda světa + celé NATo nebylo schopno za 20 let přesvědčit obyvatele ani královsky placené a vycvičené vojáky ke spolupráci obyvatele, okupant zůstane okupantem i když královsky platí zrádce. Prostě a jednoduše místní obyvatelé okupanty trpěli a čekali, no a dočkali se. Jak dlouho by tam ta vojska měla podle Zemana být, kolik lidí by musela vyvraždit aby definitivně zlomily tichý odpor a nenávist vůči okupaci

Covid_19 ( 22. srpna 2021 16:19 )

Tálibán není schopen obsadit ani celý Afganistán, to se zatím nikomu nepovedlo. Kmeny Afganistánu se spojili proti cizincům a nyní začnou zase bojovat mezi sebou stejně jako když vyhnali Rusy. Al-Káida je jiná organizace, to je nadnárodní skupina, Tálibán je místní skupina z části Afganistanu, vlastně jsou to Paštuni, kteří nesnáší Hazáry a Tádžiky, tedy asi jednu třetinu obyvatel Afganistánu

Actimel ( 22. srpna 2021 15:18 )

Však si ještě vzpomenete na jeho slova..ale bude pozdě

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa