Lékaři v Česku mají dostatek ochrany, tvrdí Zeman. „Kritika vlády?“ Není na místě, vzkazuje

Autor: Mii, vr, vei - 
5. dubna 2020
11:40

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že by v Česku byl v tuto chvíli nedostatek ochranných pomůcek. Kritika vlády podle něj není na místě – nikdo nemohl očekávat, že přijde smrtící epidemie. Vláda však zareagovala rychle a ochranné pomůcky sehnala, míní hlava státu. Nošení roušek podporuje, a že je Češi musí šít, nevidí jako příliš velký problém. Zeman to řekl v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz.

„Já jsem sice kritický, kde tuto kritiku považuji za účelnou, uvědomte si, že tohle je bezprecedentní situace. Nikdo, ani my prognostici, to neočekával,“ řekl Zeman na dotaz zajištění ochranných pomůcek. „Tato kritika vede k závěru, že vláda měla očekávat pandemii, ale to samozřejmě neočekávala,“ dodal.

Podle něj odezva byla rychlá, byť situace je velmi náročná. „Vláda v čele s Hamáčkem (ministrem vnitra Janem Hamáčkem, pozn. red.) reagovala promptně a ochranné pomůcky objednala,“ zdůraznil Zeman s tím, že dnes podle jeho informací již zdravotníci netrpí nedostatkem ochrany.

Nicméně s námitkami lidí, proč například úředníci občas mají výkonné respirátory a lékaři ne, souhlasí. „Pokud ti úředníci nepřicházejí do styku s enormním množstvím občanů, pak by respirátory měli věnovat potřebným,“ myslí si Zeman.

Prezident oceňuje Čechy, kteří šijí roušky. „Ale uvědomte si, že to je jedna tisícina toho, co potřebujeme,“ vzkázal. Rozdávání roušek pro všechny občany je podle něj otázka „masivní distribuce“ a následné dodávky, „aby neležely na skladech“.

Bouřlivé téma nedostatku

O nedostatku ochranných pomůcek se v Česku diskutuje od začátku pandemie koronaviru. Podle opozice měla vláda jednat rychleji a ne čekat, až se čísla vyšplhají do takových rozměrů. Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve uvedl, že nedostatek panuje v celém světě, není to problém jen Česka. Navíc tvrdí, že ochranných pomůcek pro zdravotníky je díky dodávkám ze zahraničí v tuto chvíli dostatek.

Ti si ale myslí něco jiného, jak ukázal i případ zesnulé zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze, která si na to stěžovala před svojí smrtí. Pracovnice jedné z laboratoří, která provádí testy na koronavirus, například minulý týden popsala pro Blesk Zprávy, že na celou firmu mají pouhé dva respirátory na směnu. Zbytek týmu musí nosit papírové roušky, a těch také nemají příliš velkou zásobu. Mezi zaměstnanci panuje takový strach, že někteří podle ní dokonce přemýšlejí o výpovědi nebojí se ani tak toho, že se nakazí sami, ale že by covid-19 během inkubační doby přenesli na svou rodinu.

Odpovídající počet ochranných prostředků rovněž podle pracovníků sociální péče stále není zajištěn v domovech pro seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou obyvatel. Řada pečovatelských domů musí spoléhat na dary od lidí, kteří roušky ušili nebo je věnovali z vlastních zásob. Že je pak v celém Česku nařízené povinné nošení roušek, i když stát občanům žádné nezajistil, je fakt, který doteď fascinuje mnoho obyvatel a sociálních pracovníků.

Video Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech: O koronaviru, zdraví a vládních opatření - Redakce Blesk

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 13:48 )

Jsi celkem srandovní, ale evidentně vůbec nic nechápeš.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 13:44 )

Nic takového jsem nepsal, bruseláčku. Ale vy z té vaší partičky jste všichni takoví prolhaní a rádi si vymýšlíte.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 13:39 )

O mě se nestarej, bruseláčku.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 13:30 )

Já už to ani nečtu, nebudu si tím odpadem kazit pěkný den.

mascula ( 5. dubna 2020 13:29 )

tak jako obyvkle zase nic. Zase jen prázdný blábol

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud