Povodeň udeřila: Zatopené sklepy, přeplněné přehrady

Autor: mivr, ap - 
15. ledna 2011
08:55

Aktualizováno: Historie se opakuje. Tající sníh z hor se mění na miliony kubíků vody a řeky se na některých místech vylévají z koryt. Lidé se bojí o střechy nad hlavou. Českou republiku zase ohrožují povodně. Nejhorší situace panuje na Plzeňsku. Tamní přehrada Hracholusky již není schopna přijímat více vody. Vážná situace panuje i ve Středočeském kraji. Tam Berounka zaplavila již několik domů

Panika vládla v noci na sobotu celou Českou republikou. tající sníh a na některých místech i vytrvalý déšť vytrvale zvedal hladiny řek, které se na mnoha místech vylévaly z koryt.

Situace v ohrožených regionech

Přehrada Hracholusky na Plzeňsku přetéká

Nejvážnější situace panuje na Plzeňsku. Na čtyřech místech v Plzeňském kraji zůstávají řeky na třetím povodňovém stupni, znamenající stav ohrožení. Jde o Mži ve Stříbře a na nádrži Hracholusky, na Úterském potoce v Trpístech a v Plasech na řece Střela. V Nýřanech na Plzeňsku voda zaplavila pozemky a klepy domů.

Nejhorší situace je na přehradě Hracholusky, kde voda dosáhla kótu přelivu a přes přehradu tak odtéká tolik vody, kolik do ní přitéká. Hned pod Hracholuskami leží obec Bdeněvec, kterou by přívaly vody mohly postihnout.

Podle starosty Josefa Šmída ale zatím voda vytekla jen na louky a obytné domy zatím neohrožuje. "Doufáme, že nezačne pršet," uvedl pro ČTK starosta.

Berounka zatopila domy ve Středočeském kraji

Ve Středočeském kraji platí třetí stupeň povodňové aktivity na třech řekách. Stav ohrožení zůstává na Berounce ve Zbečně a Berouně. V noci dosáhla třetího povodňového stupně rovněž Cidlina v Sánech.

Stupeň ohrožení vyhlásili dnes ráno rovněž na Labi v Mělníku, kde hladina přesáhla 550 centimetrů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle mluvčí středočeských hasičů Lenky Kostkové voda v řekách po celém kraji mírně stoupá a hasiči situaci především monitorují. "V Černošicích Berounka zatopila asi 10 domů, v Letech u Prahy se zase vytvořila laguna, která by mohla zatopit některé chaty," uvedla Kostková.

Na severu Čech padají rekordy

Voda v rozvodněných řekách na severu Čech přes noc dále stoupla. Na Ohři v Lounech už padl rekord ve výšce hladiny a velmi vysoko se dostala i Bílina na svém ústí v Trmicích, kde během pátku prudce stoupla a korytem nyní teče víc vody než při povodních vloni v srpnu. Obě řeky se na některých místech rozlily do méně osídlených prostor.

Labe dál stoupá a  dosáhlo již 659 centimetrů, ale hydrologický model už počítá s pozvolnějším vzestupem, který by měl kulminovat v neděli na zhruba 750 centimetrech. Při velkých povodních v roce 2006 dosahovala voda až 887 centimetrů.

Horší je situace na dvou velkých přítocích Labe. Řeka Bílina dnes ráno vystoupala v Trmicích na 242 centimetrů a korytem se valí více než desetiletá voda. Průtok činil v 7:20 zhruba 38,5 metru krychlového, což překonalo i hodnoty z loňského srpna. Větší nápor vody zaznamenali zatím jen jednou. Řeka se zatím na několika místech rozlila do silnic a zahrad.

Karlovarsko: Voda dosáhla vrcholu

V Karlovarském kraji zůstává třetí povodňový stupeň na čtyřech místech, na Ohři v Chebu, na přehradě Skalka a v Karlových Varech - Drahovicích.

Na obou místech ale už voda v noci kulminovala a začíná mírně klesat. A i na dvou místech na menším toku Střela, ve Žluticích a Čichořicích, už voda zřejmě podle vodohospodářů dosáhla vrcholu.

Jižní Morava: Zvládneme to, věří vodohospodáři

Tající sníh a déšť způsobil zvednutí řady řek na jižní Moravě.  Vodohospodáři vyhlásili na řece Dyje druhý stupeň povodňové aktivity. Tvrdí ale, že jsou na aktuální průtoky řek připraveni. Dopředu upouštěli přehrady. "Během dneška dojde ke zklidňování a poklesu průtoků. Srážková činnost nebude intenzivní," uvedla dispečerka Povodí Moravy Harmimová.

Vysočina hlásí celkem klidnou noc

Pouze některé řeky na Vysočině dosahují prvního stupně povodňové aktivity. Hasiči vyjížděli v pátek v podvečer kvůli velké vodě na dvě místa, aby vyčerpali vodu ze sklepa. Jinak je situace klidná.

janstanek ( 15. ledna 2011 09:51 )

Jasně, trochu stoupne voda, vyplaví to někde zahrádky a média, která neumí udělat jinou, kvalitní reportáž, z toho hned udělají katastrofální povodně. Voda v řekách stoupá každý rok na jaře, nebo když taje, už milióny let. Za bezpředmětné strašení lidí a šíření polpašných zpráv by měl být někdo potrestán. To se ale nestane, protože státní stablisment tak alespoň bude mít zase záminku, jak nám zvýšit daně. Každá rodina v ČR, kde vydělávají dva lidé, přijde za letošní rok, kvůli povodňové dani, o 2400,- Kč. A to není málo. Kdo ty peníze zase ukradne? Ve vládní garnituře je adeptů dost.

johanzen ( 15. ledna 2011 09:30 )

z ekonomických důvodů s vypouštěním přehrad tradičně na poslední chvíli a často je už pozdě.

Zobrazit celou diskusi