Povodeň: Kry zahradily řeku, Otava se vylila z břehů!

7. 12. 2010
20:35

Nahromaděné kusy ledu, stoupající hladina a voda rozlévající se zahradami až k domům. Hladina řeky stoupla během několika málo hodin o 2,5 metru a kvůli bariéře z ledu a sněhu se vylila z původního koryta. Dostala se až k sto metrům vzdáleným domům. Takový pohled z okna vyděsil odpoledne Evu Kropáčkovu, která bydlí i s rodinou poblíž břehu Otavy. Nejenže hladina stále stoupala, ale s přicházejícím večerem byl obraz nezadržitelně se valící vody ještě děsivější. Krizový štáb povolal speciální vojenskou techniku.

„Zažívám to tu poprvé a mám strach. Mám tříletou dcerku, bydlíme u manželových rodičů v patře, tak doufám, že kdyby bylo nejhůř, včas utečeme. Vodu máme skoro až u dveří a to je půl sedmé,“ popsala své pocity Eva Kropáčková. Podobně jsou na tom jejich sousedé, kterým voda už zaplavila zahradu, altán, garáž a kůlnu.

„Chodím od jednoho okna k druhému a vidím přijíždět další a další auta hasičů, do toho i policejní vozy. Mají pohotovost už několik hodin, ale situace se stále nelepší,“ řekla Eva Kropáčková.

Hasiči s obavami přihlíži tomu, jak se vylitá řeka Otava přibližuje lidským obydlímHasiči s obavami přihlíži tomu, jak se vylitá řeka Otava přibližuje lidským obydlím | 

Povolali speciální obojživelné vozidlo

Že je situace skutečně mimořádně vážná, potvrdil v 19 hodin Blesk.cz i řídící důstojní HZS Plzeňského kraje Robert Kučera, který na místě spolu s představiteli samosprávy a bezpečnostními složkami řešil kritickou situaci. „Povoláváme speciální vojenskou techniku, která by pomohla rozbít ledové bariéry. Musíme za každou cenu zabránit situaci z roku 2002, kdy byla obec sevřená ze dvou stran vodou. A to hrozí i nyní,“ řekl Robert Kučera.

Příjezd speciálního obojživelného bagru, který by měl zajistit zprůchodnění Otavy očekával v průběhu noci. Podle informací Blesku.cz však těžkotonážní stroj z Hlučína dorazí až kolem čtvrté hodiny ráno. Znepokojení hasiči se navíc obávají deště, který by mohl již tak těžkou situaci nadále zkomplikovat.

Příčinou je bariéra z ledu

A co je příčinou toho, že právě mezi Horažďovicemi a Velkými Hydčicemi došlo k zneprůchodnění koryta řeky? Podle odborníků na to měla vliv meteorologická situace. Velké množství sněhu a déšť. Právě na Klatovsku přes den dost vydatně pršelo, navíc se v horním toku řeky uvolnilo velké množství ker a ty vytvořily v nejužším místě neprodyšnou bariéru.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa