„Děda nám s vnučkou koupil zájezd s Čedokem na řecký Thassos. Letadlo mělo odlétat v 11 hodin. Vyráželi jsme z domova v 6 ráno, ale cesta, která do Prahy normálně trvá 1,5 hodiny, se kvůli kolonám protáhla na čtyři,“ vypráví paní Marie.

Půl hodiny nestačilo?

„V 10:20 jsme už stáli u odbavovací přepážky, kde nás ale odmítli odbavit, protože jsem neměla fyzicky vytištěný dokument Passenger Locator Form. Myslela jsem, že ho stačí vyplnit na internetu,“ dodává s tím, že když se za 10 minut vrátila s vytištěným dokumentem, k odletu je nevzali. „Do odletu stále zbývalo 30 minut. Nepomohl nám ani nikdo z cestovky, protože tam nebyl,“ zlobí se paní Hrochová.

Proto hned volali do Čedoku a snažili se zjistit, co mají dělat. Byli totiž přesvědčeni, že kdyby jim někdo pomohl, mohlo vše dobře dopadnout a oni mohli do letadla nastoupit… „V Čedoku nám sdělili, že na Thassos odlétá letadlo pouze jednou týdně. Po dalším telefonátu nám řekli, že druhý den mají volné místo na Zakynthos. To když jsme odmítli jet domů,“ tvrdí paní Marie. Nový zájezd tedy znovu zaplatili a na odlet čekali s vnučkou 18 hodin v letištní hale.

„Celá tato legrace nás stála přes 84 tisíc korun. Za dovolenou na Thassosu jsme platili 45 870 Kč a za dovolenou na Zakynthosu dalších 38 640 Kč. Cítíme se poškozeni, doufali jsme, že nám vrátí alespoň nějaké peníze za neuskutečněný zájezd na Thassos, ale oni nám napsali, že nepochybili. Prosím o radu nějakého odborníka, zda to byla souhra nešťastných náhod a máme nárok alespoň na něco,“ dodává paní Hrochová.

Čedok: Na letišti musíte být včas!

Za cestovní kancelář Čedok zaslala vyjádření mluvčí Kateřina Pavlíková: „Každý cestující, ať už využije služby letecké společnosti a cestuje na vlastní pěst nebo letí na zájezd s cestovní kanceláří, se musí dostavit na letiště v dostatečném předstihu, aby mohl absolvovat veškeré procesy odbavení, bezpečnostní či hraniční kontroly. Své klienty informujeme, aby přijeli na letiště včas, stejně tak, aby si ověřovali podmínky vstupu, nejlépe na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud se bohužel cestující na odbavení ve stanovené lhůtě nedostaví, může letecká společnost rozhodnout, že již odbavení není možné, stejně tak může rozhodnout o vyloučení z přepravy, pokud dané osoby nesplňují podmínky vstupu do země.

Cestující vždy zodpovídají za brzký příjezd na letiště bez ohledu na komplikace na trase, stejně tak za požadované dokumenty. Cestovní kancelář nemůže v případě nesplnění těchto náležitostí zájezd jakkoli kompenzovat, protože náklady na letenky, ubytování, stravování, transfery a další služby jsou za klienty již zaplaceny, i přesto, že nakonec do destinace neodletí.“

Ombudsman Blesku: Pravdu má cestovka

Případ paní Hrochové a její rodiny prostudoval Ombudsman Blesku Mgr. Jakub Keresteši. „Zde se sešlo více nepříjemností, za které však dle mého názoru není cestovní kancelář odpovědná,“ hodnotí hned na začátek.

Podle něj je letiště složitým provozně-technickým komplexem, kde na sebe jednotlivé úkony musí přesně navazovat. „Je pochopitelné, že se klientům na první pohled zdá, že 10 minut nemůže na věci nic změnit, nicméně cesty na dovolenou probíhají obvykle se zavazadly. Pokud by byl cestující odbaven pozdě, mohlo by to znamenat zvýšené úsilí pro naložení jednoho zpožděného zavazadla, v horším případě stížnosti na nedoručení zavazadla do destinace a finanční kompenzaci. Je pochopitelné, pokud zaměstnanci nechtějí tento průběh riskovat,“ vysvětluje Jakub Keresteši.

„Chyba byla i absence předepsaných dokladů, do které nešťastně vstoupila dopravní situace,“ dodává. Chybu cestovní kanceláře by bylo možné podle Ombudsmana Blesku spatřovat jen v případě, kdy by v pokynech k odletu potřebu formuláře, případně jeho tištěné verze, neuvedla.

„Chybu letiště pak jen v případě, pokud by se nespokojilo s elektronickou verzí formuláře, byla-li by mu tato verze nabídnuta. V průběhu roku 2021 byl pro vstup do Řecka vyžadován formulář obsahující QR kód, nebyl však nezbytný v tištěné verzi, ale postačovala elektronická, uložená například v mobilním telefonu,“ pokračuje dále Keresteši.

„V případě, že dojde ke zrušení zájezdu těsně před odletem, činí storno poplatek u snad všech cestovních kanceláří 100 %. Nárok na jakoukoli kompenzaci zde proto nevidím.“

Mgr. Jakub Keresteši
Autor: archiv Blesku

Potřebujete OMBUDSMANA BLESKU?

NAPIŠTE NÁM SVÉ PŘÍBĚHY

Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, nebo na e-mailovou adresu: ombudsman@cncenter.cz

Nezapomeňte připsat také svoje telefonní číslo. Podmínkou je zveřejnění vašeho příběhu v deníku Blesk a reportáže na Blesk.cz!

Prosíme čtenáře, aby nám nezasílali originály dokumentů – vzhledem k množství je nemůžeme vracet. Upozorňujeme na to, že jednotlivé příběhy redakce sama vybírá dle uvážení.

 

Fotogalerie
5 fotografií