Nový občanský zákoník: 11 rad, jak získat náhradu škody!

Za úraz na chodníku můžete vymoci náhradu.
Autor: Radka Růžičková - 
8. 4. 2014
10:05

Vyviklaná dlažební kostka, náledí nebo chybějící mříž od kanálu. Při troše smůly nebo nepozornosti se z chodníku může stát nebezpečná past. Abyste ale měli nárok na náhradu škody, musíte si pořídit důkazy.

Zranili jste se na chodníku nebo jste si jen při pádu zničili oblečení či rozbili mobil? Pozor! Nárok na odškodnění nemáte automaticky! Vlastník komunikace (chodníku nebo silnice), což bývá nejčastěji obec, se ze své odpovědnosti totiž může vyvléknout. Stačí, aby prokázal, že:

* Nebylo v jeho silách závadu odstranit, zmírnit ani na ni upozornit

* Závada komunikace byla předvídatelná, ale vy jste jí nepřizpůsobili svou chůzi (vydali jste se na náledí v sandálech apod.)

Je tedy na vás, abyste si hned po úrazu začali začít zajišťovat důkazy, kterými prokážete odpovědnost obce a podložíte tak svůj nárok na náhradu škody. „Ta může zahrnovat nejen bolestné či náhradu za ztížení společenského uplatnění, ale i náklady vynaložené na léčení, náhradu věcné škody či ušlý zisk,“ vysvětluje právník Petr Novák z Vaše nároky.cz.

Jak postupovat krok za krokem

1) Důkladně zdokumentujte místo, kde se vám úraz přihodil. Vyfoťte nebo natočte na mobilní telefon nejen detail chodníku, ale i celé prostranství, aby bylo jednoznačně zřejmé, o jaké místo v obci se jedná. Kromě toho si tím zajistíte důkaz, že komunikace nebyla v daný okamžik označena jako neudržovaná, pokud by to chtěl případně vlastník namítat.

2) Pohlídejte si, aby záznam obsahoval informaci o datu a času jeho pořízení. Pokud vám jeho pořízení zdravotní stav nedovolí, požádejte o zdokumentování kolemjdoucí, rodinné příslušníky nebo známé.

3) Zaznamenejte si veškeré okolnosti události, tedy název ulice, přesné místo, datum a čas úrazu a dále detailní popis poškození komunikace. Pokud se jedná o výtluk nebo podobnou závadu, zaznamenejte si její charakter a rozměry. Pokud se vám úraz stal na zasněženém či zledovatělém chodníku, popište intenzitu sněžení, vrstvu sněhu či ledu, zda byl led souvislý nebo ojedinělý.

4) Zajistěte si kontakt na případné svědky události. Kromě vašeho doprovodu či náhodných kolemjdoucích jsou ideálními svědky i pracovníci přivolané záchranné služby.

5) Lékaři, který bude provádět prohlídku a ošetření vašeho zranění, přesně popište, za jakých okolností k úrazu došlo, a pokud to bude možné, dohlédněte na to, aby se toto vylíčení dostalo do lékařské zprávy. Nezapomeňte poukázat i na přiměřenou obuv a styl chůze přizpůsobený povětrnostním podmínkám.

6) Pečlivě si schovejte všechny dokumenty od lékaře, zejména lékařské zprávy.

7) Uložte si účtenky za veškeré výdaje spojené s léčením, např. doplatky za léky, regulační poplatky či jízdné do nemocnice.

8) Pokud jste při úrazu utrpěli i věcnou škodu, dohledejte k poškozeným předmětům účtenky.

9) Pokud vám úraz zabrání ve výkonu povolání, požádejte svého zaměstnavatele o potvrzení o ztrátě na výdělku. Podnikatelé v tomto případě předkládají údaje o hospodaření firmy.

10) Oznamte svůj úraz vlastníkovi komunikace a předložte mu svůj požadavek na náhradu škody, který doplníte kopiemi výše uvedených dokladů.

11) Pokud vám vlastník komunikace, případně pojišťovna, u které může mít pro tyto případy sjednané pojištění, odmítne plnit, neznamená to, že nejste v právu. Nevzdávejte se a obraťte se na právního zástupce či specializovanou společnost, která se zajišťováním nároků na odškodnění zabývá a další postup vyřídí za vás.

Unikátní publikace, která přináší změny v občanském zákoníku, jež začaly platit od ledna 2014, je již v prodeji za 39 Kč.
Koupíte již na novinových stáncích za 39 Kč.

Doporučujeme
jana999 ( 8. dubna 2014 10:46 )

to máte pravdu, co už to nemusí platit majitelé přilehlých nemovitostí, tak si tam dá stát cedulku, v zimě neudržováno, vstup na vlastní nebezpečí a to prosím je cesta k metru Vyšehrad a na prostranství pře palácem kultury, takže od metra Vyšehrad v zimě jen na vlastní nebezpečí

joudajoudovy ( 8. dubna 2014 10:19 )

to jsou rady pro blby.... protistrana bude mit dobre placeneho pravnika a ten vas rozcupoje na obuvi, ktera ma podpatek/nepodpatek, textura hladka/hrubsi/hruba, byly-li pouzity kovove hroty na ledu, ci vase vedomost o vyhlasenem upozneni o namraze a dobrovolnem vstupu na ledovou plochu. poskozeny soud prohraje a zaplati naklady soudy i protistrany, cca 15.tis.Kc. a to nepocitam sveho pravnika. to uz se vyplati pojisteni urazu a trvalych nasledku. kdo je pri penezich, jeste pobyt v nemocnici a pracovni neschopnost.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa