Expert na nemovitosti na Blesk.cz: Nájemník může vše!

Změny, které vnesl nový občanský zákoník do oblasti nemovitostí, vás velmi zajímají. Nejvíce jste se podivovali nad tím, že nájemník může bez souhlasu majitele bytu v jeho majetku podnikat nebo si tam nastěhovat podnájemníka či zvíře. Právník Michal Škudrna odpovídal na chatu Blesku na desítky vašich dotazů. Zde jsou některé z nich.
Pronajímám byt na sídlišti a rozhodně nechci, aby si tam třeba někdo udělal masážní salon. To vážně nejde zakázat nájemníkovi podnikání? Jde třeba pro podnikající nájemníky nasadit vyšší nájem? Tom
Nový občanský zákoník obsahuje ustanovení, že se nepřihlíží k ujednání v nájemních smlouvách, které zkracují nájemcova práva. Podnikání zakázat můžete nájemci pouze v případě, že by znamenalo zvýšené zatížení pro váš byt, což si dokážu v případě masážního salonu představit. Výše nájmu je otázkou dohody.
Je možné smluvně všem novým nebezpečím (podnikání, zvíře, další podnájemník, znehodnocení...) nemovitosti zabránit pod pokutou? Pavel F.
Sjednání smluvní pokuty je možné pouze v případě, že se nejedná o nájem bytu či domu, protože nový občanský zákoník upravuje zvýšenou ochranu nájemníků v bytech a domech. V jiných případech nájmu lze však uvedená ustanovení smluvně vyloučit.
Máme pronajatý byt. Je přípustné, aby majitel nečekal na roční vyúčtování a každé tři měsíce si sám dělal odečty a žádal okamžité zaplacení?
Vámi uváděný postup ze strany pronajímatele je velice nestandardní. Požádejte pronajímatele o předložení ročního vyúčtování, které vám musí předložit nejpozději do 4 měsíců a překontrolujte, zda jsou požadované částky oprávněné.
Nájemník mi začal vyhrožovat, že prý si může nově nastěhovat do bytu tři psy. Nechci to. Mirka
Je pravdou, že si nájemník může bez vašeho souhlasu nastěhovat psa do bytu. V případě, kdy si chce nastěhovat tři, by však již počet mohl způsobovat ostatním obyvatelům domu obtíže. Jeho právo tak není neomezené a v tomto případě byste mohla nesouhlasit. Nájemník má dále povinnost vám vrátit byt v původním stavu.
Když já jako vlastník nemovitosti nemůžu případné nežádoucí podnikání v bytě pokutovat, jaká je výpovědní lhůta k ukončení smlouvy? Kateřina
Nájemce může v bytě podnikat pouze v případě, že to neznamená zvýšené zatížení bytu, respektive domu. Výpovědní doba u nájemního vztahu na dobu určitou i neurčitou je tříměsíční.
Zdědili jsme podíl na nemovitosti. Četli jsme, že se nebude muset nabízet podíl ostatním spoluvlastníkům a ruší se předkupní právo. Je to tak? Alena
Ano, předkupní právo spoluvlastníků se ruší a podle přechodných ustanovení nového občanského zákoníku zanikne v roce 2015.
Pronajala jsem si byt, bydlí se mnou syn s rodinou. Nyní jsem si koupila vlastní a ráda bych stávající nájemní smlouvu převedla na syna. Majitelka bytu ale nechce smlouvu přepsat. Odvolává se na to, že je sepsána na dobu určitou. Jak mám postupovat? Vlaďka
Ke změně nájemní smlouvy nemůžete pronajímatele žádným způsobem nutit. Je čistě na jeho vůli, zda a s kým uzavře nájemní smlouvu. Argumentace uzavření smlouvy na dobu určitou však není pravdivá, smluvně lze nájemní smlouvy změnit vždy.
Vlastním nemovitost, kterou příležitostně pronajímám k rekreaci. Ve smlouvě mám uvedeno, že ubytovaný nesmí uvádět adresu domu jako místo svého podnikání. Platí toto i nadále podle nových pravidel? Jarka
Ano, platí i nadále, zvýšená ochrana nájemníků bytů a domů na váš případ nedopadá, protože přenecháváte byt nájemců pouze krátkodobě, respektive k rekreaci.
Hlavně, že Tě ten socan živí, že? Tak nepronajímej když se neumíš chovat. Nájemce musí dodržovat práva co jsou ujednány, ale není to Tvůj majetek, zapomínáš, že to je jen ta nemovitost.