Ministerstvo vnitra dosud počítalo se zopakováním voleb v březnu 2019. ÚS ale odložil vykonatelnost ministerského sdělení o termínu voleb, což znamená, že přípravy nového hlasování je nutné pozastavit, dokud soudci o stížnosti nerozhodnou. Verdikt by měl padnout rychle, ÚS totiž vyhověl také návrhu na přednostní projednání kvůli naléhavosti věci.

"Opačný postup by naopak založil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svých důsledcích účelné. Výkon napadeného rozhodnutí by rovněž mohl vést k nevratnému vynaložení značných nákladů spojených s přípravou opakovaných voleb," stojí v usnesení.

Podle strakonického místostarosty Rudolfa Oberfalcera (Strakonická Veřejnost) rozhodnutí ústavního soudu nijak situaci nezmění. "Nám nezbývá než čekat. Stále se však budeme připravovat na to, jako kdyby volby v březnu byly," řekl. Dodal, že se domnívá, že Ústavní soud by mohl o věci rozhodnout v lednu nebo v únoru.

Mluvčí soudu Miroslava Sedláčková zdůraznila to, že odkladný účinek nijak nepředjímá, jak soud rozhodne o samotné stížnosti, kterou podalo hnutí Strakonická Veřejnost, starosta Břetislav Hrdlička, dále město Strakonice a jeho rada. Právě Strakonická Veřejnost ovládla poslední komunální volby. V roce 2014 získala 28,9 procenta, letos už 51,2 procenta.

Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) se ale po komunálních volbách obrátil na krajský soud. Tvrdil, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo hnutí Strakonická Veřejnost zvýhodněno. Krajský soud pak dospěl k názoru, že v kampani skutečně byla potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Rozhodnutí krajského soudu znamenalo pro Strakonice jednak nutnost volby zopakovat, jednak komplikace v řízení města. Radní například dosud nemohli projednat návrh rozpočtu na rok 2019 a předložit ho zastupitelům.