Kavanaugh hodlá podle agentury Reuters obvinění Fordové v Senátu odmítnout. Lídr demokratů v Senátu dnes Kavanaugha vyzval, aby svou kandidaturu stáhl. Napjatě očekávané výpovědi obou aktérů slyšení před právním výborem amerického Senátu bude ve čtvrtek řídit arizonská prokurátorka Rachel Mitchellová, oznámila americká média.

Senátní lídr demokratů Chuck Schumer dnes uvedl, že pokud tak neučiní, mělo by jakékoli hlasování Senátu o Kavanaughovi následovat až po vyšetřování FBI. "Pokud budou naši republikánští kolegové pokračovat bez vyšetřování, byl by to výsměch cti nejvyššího soudu a naší země," prohlásil Schumer.

Kandidát Bílého domu na soudce nejvyššího soudu a oběť jeho údajného sexuálního útoku mají senátorům předložit své verze incidentu, který by mohl zmařit vyhlídky Kavanaugha na lákavý kariérní postup. Fordová chce údajně senátorům na podporu svého tvrzení předložit čtyři místopřísežná prohlášení.

"Jistě se mohu nechat přesvědčit," řekl Trump novinářům po dnešním jednání v OSN. "Bude zajímavé poslechnout si, co chce říci," dodal Trump. Vzápětí však její dosavadní slova nepřímo zpochybnil, když mimo jiné podotkl, že pokud šlo opravdu o tak závažný čin, proč to Fordová či její rodiče neohlásili už před lety.

Kavanaugh senátnímu výboru řekne, že "nikdy neudělal nic ani zdánlivě podobného" tvrzením Fordové, která "kategoricky a jednoznačně" odmítá. Vyplývá to podle agentury Reuters z jeho připravené výpovědi.

Kavanaugh údajně označí další tvrzení o sexuálních prohřešcích namířená proti němu za "ryzí a obyčejné pomluvy na poslední chvíli". Nenechá se prý zastrašit ke stažení své nominace. Kavanaugh má rovněž prohlásit, že nikdy na nikoho sexuálně nezaútočil. Připouští však, ale že ti, kteří hovoří o sexuálních přečinech, si zaslouží být vyslyšeni.

Mezitím dnes právník Avenatti oznámil, že senátnímu výboru předal místopřísežné prohlášení své klientky Julie Swetnickové. Avenatti rovněž zveřejnil e-mail, který zaslal senátnímu výboru, prohlášení ženy a její fotografii. Swetnicková Kavanaugha viní z účasti na hromadných znásilněních, přičemž při jednom z nich v roce 1982 byla sama obětí. Údajně byla pod vlivem drogy, kterou jí někdo dal do pití. Nové obvinění odmítl jak Kavanaugh, tak i Trump.

"Je odvážná, statečná a čestná. Prosíme o respektování soukromí jí a její rodiny," napsal advokát. V dalším tweetu žádá, aby tvrzení jeho klientky vyšetřila FBI. "Za žádných okolností by Brett Kavanaugh neměl být potvrzen, dokud nebude vyšetřování úplné a uzavřené," naléhá Avenatti.

Konzervativní soudce se údajně pokusil na střední škole v roce 1982 znásilnit také Fordovou. V té době mladíkovi ještě nebylo 18 roků. Výslech v Senátu, s nímž Fordová po dlouhém váhání a vyjednávání souhlasila, má vnést do okolností dávné události jasno. Hned v pátek by pak měl právní výbor hlasovat o svém doporučení pro senátní plénum, které o Kavanaughovi s konečnou platností rozhodne.

Protože mezi republikány v právním výboru není žádná žena, rozhodl se šéf výboru Chuck Grassley povolat vzhledem k citlivé povaze problému Mitchellovou, která má jednání řídit.

Fordová chce podle dnešní informace listu USA Today senátorům předat místopřísežná prohlášení svého manžela a tří dalších svědků o tom, že o útoku Kavanaugha hovořila na veřejnosti dávno před jeho červencovou nominací do nejvyššího soudu. Chce tak vyvrátit podezření, že o incidentu začala účelově mluvit až těsně před senátní schvalovací procedurou, aby Kavanaugha poškodila. Fordová údajně o svém napadení opakovaně mluvila v letech 2012 až 2017.

Kavanaughův životopis je dnes pod drobnohledem amerických médií. Server Politico zveřejnil informace o údajných Kavanaughových opileckých eskapádách v době studií, list The New York Times popsal jeho středoškolské a univerzitní období slovy "samý fotbal, spousta pití a mejdany na pláži".

Kauzu podle AP začali komentovat i někteří Kavanaughovi spolužáci z osudné doby, kteří dosud mlčeli. Spolužák na Yaleově univerzitě James Roche tvrdí, že Kavanaugh byl v době studií "známý opilec", který býval agresivní.

Rocheova slova se týkají období, kdy se Kavanaugh údajně dopustil dalšího prohřešku, z něhož jej nedávno obvinila Deborah Ramirezová. Kavanaugh se podle ní na kolejním večírku obnažoval, o incidentu je ochotna poskytnout agentům FBI výpověď pod přísahou.