Agentura svou činnost zahájila v březnu 2008, kdy se stala jedním z odborů na úřadu vlády. Další dva roky fungovala pilotně ve 12 vybraných lokalitách, nyní spolupracuje s 47 místy z celé republiky.

Beňák pochází z romské rodiny, vyrostl v Bílině. Vystudoval obor strojírenství na průmyslovce v Mostě. Maturoval v roce 1998. Poté absolvoval také mosteckou Vyšší odbornou školu sociálně právní a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2005 do roku 2015 pracoval na radnici Prahy 14, byl vedoucím sociálního odboru. Od června 2015 působil jako zástupce náměstkyně ministra pro lidská práva. V minulosti byl i místopředsedou rady vlády pro záležitosti romské menšiny a loni pak politickým náměstkem tehdejšího ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD). Beňák je členem sociální demokracie.

Už jako politický náměstek se chtěl nový šéf agentury ve funkci zaměřit na přípravu zákona o sociálním podnikání, s nímž počítala Sobotkova vláda. Norma zatím stále není. Podle Beňáka by sociální podnikání mohlo výrazně přispět k řešení problémů takzvaných vyloučených lokalit.

Za ty považují autoři analýzy, kterou si nechalo před pár lety vypracovat ministerstvo práce, místo s aspoň dvaceti obyvateli v tísni. Tito lidé jsou odkázáni na sociální dávky, nemají práci, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy. Vládní agentura podporuje města a obce, aby situaci chudinských oblastí řešily. Přispívá k propojování veřejné správy a neziskových organizací. Díky spolupráci s agenturou by měly do sedmi desítek měst a obcí téct na začleňování miliardy z fondů EU.

Situace v Česku se v posledních letech zhoršila a počet chudinských domů, ulic a čtvrtí rostl. Zatímco v roce 2006 jich bylo kolem 300, v roce 2015 už přes 600. Žilo v nich 115.000 lidí, zatímco před 12 lety 80.000.

abz ktk rot