Provizorium město v posledních letech využívá pravidelně. Jedním z důvodů je i snížení počtu rozpočtových opatření během roku, protože se ujasní realizace a náklady některých investic. "Při tvorbě rozpočtu se ještě plno věcí může změnit," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Město podle něj například v některých případech ještě čeká na dokončení projektové dokumentace.

Kladnu v posledních letech kleslo zadlužení, které vzniklo z úvěrů potřebných převážně pro placení spoluúčasti u dotovaných projektů. Město z dotací vyčerpalo více než 700 milionů korun. Zadlužení se od roku 2014 snížilo z více než 600 milionů korun o přibližně 200 milionů korun. Letos v listopadu zastupitelé schválili přijetí nového úvěru, ze kterého může Kladno čerpat až 450 milionů korun. Kolik si město nakonec půjčí, budou postupně rozhodovat zastupitelé v letech 2018, 2019 a 2020.

Příští rok město plánuje například zahájení rozsáhlé modernizace autobusového nádraží, právě i kvůli ní si bralo úvěr, protože i když získá dotaci, peníze obdrží až po kolaudaci.

Chystají se také kompletní proměny pěší zóny. Město chce příští rok také začít s opravou střechy zimního stadionu, který je ve špatném technickém stavu. Nyní pokračuje pro tyto investice řízení o územním rozhodnutí, po schválení stavebního povolení může radnice vypsat tendr.

Hodnota každé z investic dosáhne desítek milionů korun, u zimního stadionu je například odhadována na 50 milionů korun, u modernizace autobusového nádraží se částka může dostat i k 200 milionům korun. Přesnější částky město zveřejní po dokončení projektů a soutěží na zakázky. V plánu je také modernizace aquaparku včetně tobogánů a technologií. Přesný seznam investic zastupitelé schválí na únorovém jednání.

Opoziční zastupitel Dan Jiránek (ODS) dnes navrhl, aby v rozpočtovém výhledu bylo pro příští rok vyčleněno 15 milionů korun na takzvané participativní rozhodování. To znamená, že by o využití peněz rozhodovali přímo občané, kteří by posílali své náměty, o nichž by pak obyvatelé Kladna hlasovali, a přímo se tak podíleli na rozhodnutí, co je v jejich městě potřeba. "V rozpočtu města je těch 15 milionů korun opravdu marginální částka. Já si myslím, že by to prospělo všem čtvrtím, kdyby si ta daná čtvrť mohla vybrat, jestli potřebuje nějakou investiční úpravu nebo chce podpořit nějaký spolek, který čtvrť zviditelní, který jí pomáhá, organizuje tam úklidy a další akce, kulturní sportovní a další," uvedl Jiránek. Zastupitelé ale jeho návrh neschválili.