V desátém ročníku soutěže dnes zvítězili jedenáctiletý Leonard Oeding z Karlových Varů v kategorii A pro první stupeň základních škol, Matěj Ságl z Jihlavy mezi žáky druhého stupně a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií a Jakub Kislinger z Klatov mezi středoškoláky.

Do finále postoupilo zhruba 200 nejúspěšnějších dětí z krajských kol. Těm předcházela nominační kola, která účastníci absolvovali prostřednictvím testu na internetu a do nichž se zaregistrovalo 61.284 soutěžících z 3014 škol.

"Každým rokem se nám hlásí čím dál víc dětí. Děti si vyzkouší s námi online test a zjistí, že je to baví, protože na rozdíl od jiných soutěží s námi základní kolo můžou udělat ve škole nebo doma," řekla ČTK Zuzana Poláková z pořádající organizace. Podle ní se děti do soutěže často hlásí opakovaně každý rok, a obvykle tak nalákají i další kamarády a spolužáky. Někteří učitelé na školách už zapojují i celé třídy.

Dnešní finále se skládalo z několika modulů, přičemž každý z nich zahrnoval logické úlohy rozdílných typů. Vedle klasického testu to byly například promítané úlohy, kde soutěžící hledali další dílek obrázkové skládanky nebo následující číslo v logické řadě. Po nich následovaly hry zaměřené na paměť, prostorovou představivost či verbální logiku.

V soutěži rozhoduje jen logické uvažování, nikoliv školní znalosti. S výjimkou kategorie A, kde děti z prvních a druhých tříd nemají příliš velkou šanci na úspěch, tak zpravidla v rámci jedné kategorie není věk určující pro výsledek.

‟Širokým záběrem soutěže dochází k odhalování skrytých talentů, které by jinak vlivem různých prostředí mohly zůstat nerozvíjeny," řekl předseda Mensy ČR Martin Sedláček. Organizátoři by soutěží chtěli přispět mimo jiné k tomu, aby děti měly lepší vztah k logice a matematice.