Útok výrazně zhoršil vztahy obou zemí. Jeho příčinou bylo lednové rozhodnutí Saúdské Arábie popravit 47 lidí, mezi nimi i šíitského duchovního šajcha Nimra Bákira Nimra. Skupina byla odsouzena za teroristickou činnost, podle Íránu ale do ní byl Nimr začleněn jako nepohodlný oponent Rijádu.
"Každá země nese odpovědnost za bezpečnost velvyslanectví cizích zemí," řekl dnes Rúhání. Útočníky na saúdskoarabský zastupitelský úřad v Teheránu označil za "nekontrolované živly". Velvyslanectví bylo částečně spáleno, poničen byl také saúdskoarabský konzulát v Mašhadu.
Agentura AP připomněla, že Rúháního výroky k procesu citovala také íránská televize a že jsou zjevně projevem snahy zlepšit vztahy mezi Teheránem a Rijádem.
V Íránu se po Nimrově popravě konaly protesty na více místech a zatčeno bylo 121 lidí. Z nich 48 bylo obviněno a stane před soudem.
Rijád po útocích přerušil diplomatické i hospodářské vztahy s Teheránem, které ale ani do té doby nebyly moc čilé vzhledem k historické rivalitě obou zemí. Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie stojí proti sobě v konfliktech odehrávajících se v Sýrii a Jemenu.
V červnu Írán oznámil, že letos nepustí své poutníky na pouť do Mekky. Rozhodnutí souvisí s loňským incidentem, při kterém při pouti zahynulo více než 2000 lidí, z nichž více než 400 byli Íránci. Z Íránu se loni na pouť vydalo na 60.000 Íránců. Teherán je toho názoru, že Rijád nedokáže poutníkům zajistit bezpečnost.