"Při rozsáhlé vojenské operaci, kterou dnes zahájila jemenská vláda, naše a koaliční síly osvobodily úžinu Báb al-Mandáb a ostrov Majún s cílem zajistit bezpečnost na této klíčové námořní trase," uvedl místopředseda vlády Radžíh Badí. Ten se spolu s premiérem Chálidem Báhahem v polovině září vrátil ze saúdskoarabského exilu do přístavního města Adenu.
Podle obyvatel okolí úžiny, které citovala agentura Reuters, pozice šíitských povstalců dnes ostřelovala letadla i válečné lodě. Hlavní část operace ale provedla pozemní vojska.
Jemen sužuje ozbrojený konflikt, v němž bylo podle údajů OSN zabito už více než 2100 civilistů. Podle informací agentury AFP ale celkový počet obětí už přesáhl 5400. Šíitští povstalci loni v září obsadili metropoli Saná a postupně se dostali až do Adenu na jihu země. V březnu do bojů vstoupila na straně prezidenta Hádího koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo.
Obsazení úžiny Báb al-Mandáb šíitskými povstalci vyvolalo obavy z možných problémů v oblasti strategické námořní cesty, kterou proplouvají tankery z Perského zálivu do Evropy a do USA. V roce 2013 se touto úžinou přepravovalo více než 3,4 milionu barelů ropy denně.
Koalice arabských států provádějících letecké údery na šíitské rebely ve středu oznámila, že zadržela íránskou loď s nákladem zbraní určených povstalcům. Na palubě zadrženého plavidla bylo údajně 14 íránských námořníků. Teherán to dnes ale označil za "propagandu".
Vztahy mezi Saúdskou Arábií, která vede koaliční nálety v Jemenu, a Íránem jsou dlouhodobě napjaté. Rijád se považuje za ochránce sunnitských a Teherán za ochránce šíitských muslimů. Vztahy obou zemí nedávno vyhrotila mimo jiné tragédie při pouti v Mekce, kde v tlačenici zahynulo přes 760 lidí, z toho údajně 464 Íránců.