Zpráva UNICEF pod názvem Vzdělání pod palbou se zaměřuje na dopad násilí na školáky v devíti oblastech včetně Sýrie, Iráku, Jemenu a Libye, kde celá generace vyrůstá mimo vzdělávací systém.

Podle regionálního ředitele UNICEF Petera Salamy uprchlíci často mluví o tom, že vzdělání jejich dětí je jejich hlavní prioritou, ale mnoho zemí v regionu zkrátka není schopno toto základní lidské právo zajistit.

Studie se rovněž zabývá Libanonem, Jordánskem a Tureckem, tedy zeměmi, které sousedí se Sýrií a na jejichž území je velké množství syrských uprchlíků. Zpráva pak zahrnuje ještě Súdán a palestinská území.

Jedním z hlavních důvodů, proč děti nemohou chodit do školy, jsou útoky na školní budovy. Mnoho z nich nyní navíc slouží jako ubytovny pro vyhnané rodiny nebo je využívají bojovníci.

Jenom v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libyi tak nelze k výuce využívat téměř 9000 škol, tvrdí zpráva.

Tisícovky učitelů v regionu opustily svá místa kvůli strachu. Ten také znemožňuje rodičům posílat své děti do školy.

Země, které přijaly uprchlíky, mají problémy s umísťováním těchto dětí do škol, protože jejich vzdělávací systémy nebyly nastaveny na takové množství žáků, říká Salama.

"Každý se snaží ze všech sil zvládat tuto obrovskou krizi, která není překvapivá vzhledem k tomu, že jde o největší přesun obyvatel od 2. světové války," pokračuje Salama.

Děti, které nechodí do školy, přitom často načerno pracují a živí rodinu. Jsou také náchylnější k vykořisťování a rekrutování ozbrojenými skupinami.

Průzkum UNICEF ukazuje, že bojovníky se stávají stále mladší děti, zatímco učitelé jsou zabíjeni, unášeni a zatýkáni.

"Hrozí nám, že na Blízkém východě a v severní Africe přijdeme o jednu celou generaci dětí," varoval Salama.