"Saná zažilo vůbec nejtěžší nálety od začátku bojů," sdělil agentuře AFP jeden z obyvatel jemenské metropole. Silné detonace byly slyšet do vzdálenosti několika kilometrů, v jednom případě byl zasažen sklad zbraní. Mnohé rodiny odešly k příbuzným nebo vyhledaly provizorní úkryt.

Arabská koalice vstoupila do konfliktu v březnu na straně vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Šíity podporuje Írán. Konflikt podle OSN vyhnal z domovů přes půl milionu lidí. Bojující strany se dohodly na humanitárním příměří, které ale trvalo jen pět dní. V neděli se začalo bojovat znovu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun dnes sdělil, že 28. května začnou v Ženevě "konzultace k obnovení tempa postupu směrem k politickým změnám" v Jemenu. S konzultacemi, jichž se mají zúčastnit všechny strany, včetně vlády a vzbouřených šíitských milicí, prý souhlasí všichni.

Osud jednání je ale nejistý. Nad touto zprávou se totiž podivil ministr zahraničí jemenské vlády v exilu Rijád Jasín. Podle něj musejí šíitští povstalci nejprve složit zbraně a stáhnout se z měst, která od loňského září obsadili. "Nedostali jsme oficiální pozvání. Je to v příliš krátkém časovém horizontu. Pokud se to má uskutečnit, nemělo by to být 28. května," řekl v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.

Jemenský velvyslanec při OSN ale novinářům v New Yorku potvrdil, že jednání se zúčastní všichni, i šíité. "Samozřejmě, prezident (Abdar Rabbú Mansúr) Hádí bude v Ženevě zastoupen," zdůraznil. Neupřesnil ale, kdo ho na konzultacích zastoupí.

Šíité a jejich spojenci z armádních jednotek, jež zůstaly věrné Hádího předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, mají nyní pod kontrolou velké části území západního Jemenu a bojují s obránci v Adenu, Táizzu, Maríbu a Dalí. Rada bezpečnosti OSN v dubnu schválila rezoluci, která uvalila na šíity zbrojní embargo a vyzvala je ke stažení z obsazeného území a složení zbraní ukořistěných armádě.

Do přístavu Hudajdá, který je pod kontrolou šíitských milicí, míří íránské plavidlo s humanitární pomocí. Doprovázejí ho íránské vojenské lodě a pohyb sleduje také americké námořnictvo. Napětí, které kolem této záležitosti vyvstalo, dnes Teherán uvolnil, když vyslovil souhlas s prověřením nákladu 2500 tun potravin a zdravotnických zásob mezinárodními kontrolory v Džibuti.