Kandidáta politické strany PRO Chomutov Davida Ištoka podle aktivistů oslovili dva lidé s dotazem, zda nemá zájem o koupi hlasů od 25 voličů. "Tyto osoby nabídku pouze zprostředkovaly. Za touto aktivitou totiž stála osoba, která prodává hlasy od 500 až 600 voličů," uvedly nevládní organizace. Člověk kupčící podle nich s hlasy voličů zneužívá tíživou situaci občanů ze sociálně vyloučených lokalit Chomutova a udělal si z prodeje hlasů nelegální živnost.

Chomutovská policie už trestní oznámení podle své mluvčí Marie Pivkové prověřuje, a to kvůli možnému podezření z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Žádný jiný poznatek o případné nezákonné manipulaci s hlasy chomutovských voličů policie zatím nemá, dodala mluvčí.

Hnutí PRO Chomutov ocenilo, že se Ištok opakovaně podílí na odhalování volebních podvodů. "Činí tak přesto, že to pro něj může znamenat výrazné nebezpečí při pohybu v ulicích Chomutova," sdělil dnes ČTK lídr kandidátky hnutí Daniel Černý. Kupčení s hlasy se podle něj stává v Chomutově běžným jevem.

Opakované hlasování do zastupitelstva v Chomutově a také v Bílině na Teplicku se uskuteční tuto sobotu. Nové volby nařídil krajský soud kvůli kupčení s hlasy. Policie z maření přípravy a průběhu říjnových voleb a referenda v Chomutově obvinila pětačtyřicetiletého místního muže a ze stejného trestného činu údajně spáchaného v Bílině dva muže ve věku 24 a 28 let z Teplicka. Všem hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

V případě Chomutova krajský soud prozkoumal 79 zcela shodně vyplněných hlasovacích lístků ve prospěch některých kandidátů ČSSD odevzdaných v 11 ze 40 volebních okrsků. Podle rozhodnutí soudu byly volební výsledky ovlivněny tak, že hlasování prohlásil za neplatné.