V druhé tuzemské jaderné elektrárně Dukovany dnes po téměř roční rekonstrukci v Infocentru otevřeli zkušební provoz.

"Model jaderného reaktoru, maketu paliva nebo stopu po kosmickém záření loni nejčastěji viděli žáci a studenti základních, středních a vysokých škol, kteří tvořili téměř polovinu všech návštěvníků," uvedl Sviták. K rekordu pomohla i kapela Divokej Bill, která v závěru dubna přilákala k chladicím věžím 4000 lidí. Tradičně zcela byla využita více než tisícová kapacita Dne otevřených dveří. Zájem neutuchá ani na začátku roku, tento měsíc si termín návštěvy rezervovalo 18 skupin.

Z celkem šedesáti zemí Temelín navštívilo 1670 cizinců. S výjimkou Antarktidy měly mezi temelínskými návštěvníky zastoupení všechny kontinenty. Ze vzdálenějších zemí si Temelín prohlédli lidé z Malajsie, Austrálie, Zimbabwe, Brazílie a USA. Tradičně však nejvíce jezdili Evropané z Rakouska (433), Polska (362) a Německa (201). Převážně šlo o odborné skupiny hasičů, pracovníků krizového řízení nebo lidi z elektráren. Nechyběli ani zahraniční studenti a individuální návštěvníci, kteří v Čechách trávili dovolenou.

Pro letošní rok přichystala elektrárna pro své návštěvníky dvě novinky. Filmový Blackout, který měl v Temelíně premiéru 1. prosince, ukazuje následky rozsáhlého výpadku elektrického proudu. Sedmiminutový animovaný příběh o panu Cvrčkovi pojednává o potřebnosti všech zdrojů výroby elektrické energie. Nově se také návštěvníci mohou bezplatně připojit k internetu.

Od roku 1991 do konce loňského roku navštívilo elektrárnu Temelín 532.374 návštěvníků, ze kterých bylo 32.186 zahraničních.