Zahradníčka a Šromovou dělilo pouhých 111 hlasů. Prvního kola senátních voleb na Olomoucku se zúčastnilo 37,56 procenta voličů. Jelikož žádný z kandidátů, kteří usilovali o přízeň voličů, nezískal nadpoloviční většinu hlasů nutnou ke zvolení, půjdou olomoučtí za týden k urnám znovu.

Zahradníček i Šromová jsou s výsledkem prvního kola senátních voleb spokojení a shodně tvrdí, že jejich cílem bylo dostat se do druhého kola a je jedno, zda z první či druhé pozice. "V druhém kole může být všechno jinak, už jenom proto, že určitě klesne volební účast," míní Zahradníček, který chce v následujícím týdnu pokračovat v kontaktní kampani a zaměří se na města a obce, kde měl menší podporu.

Šromová vidí šance obou kandidátů v druhém kole jako vyrovnané. "Je to těsné, takže uvidíme," řekla ČTK Šromová, která nyní s kolegy v KDU-ČSL doladí taktiku pro druhé kolo. "Myslím si, že zásadní změny nebudou," uvedla Šromová, která v kampani před prvním kolem senátních voleb stejně jako Zahradníček kladla důraz na kontakt s voliči.

Čtyřiapadesátiletý Zahradníček je vystudovaným ekonomem, jako starosta Medlova působí od roku 2010. Předtím pracoval jako vedoucí odboru interního auditu na Krajském úřadě Olomouckého kraje. Dříve rovněž aktivně hrál fotbal, později se stal rozhodčím.

O rok starší lékařka Šromová je členkou zastupitelstva Litovle a také radní. V komunální politice se angažuje od roku 2002. Loni kandidovala v předčasných volbách do Sněmovny, ze šestého místa kandidátky v Olomouckém kraji ale mandát nezískala.

V poli poražených skončili v prvním kole senátních voleb na Olomoucku senátor Korytář s 19,56 procenta hlasů, ředitel kulturního zařízení Radek Vincour (ODS) s 12,21 procenta hlasů, technik životního prostředí Zdeněk Beňo (KSČM) s 11,51 procenta hlasů, ředitel Rádia Haná Pavel Foretník (za Úsvit) s 5,35 procenta hlasů a podnikatelka Zdenka Wagnerová (Republika), která obdržela 0,95 procenta hlasů.