Protože sankce byly bezprostředně vyvolány ukrajinskou krizí, měli by se o její ukončení postarat všichni, řekl Niinistö novinářům v Soči. "Ukrajinská katastrofa se dotkla všech, někteří lidé hovoří o obnovení studené války," upozornil finský prezident. "Jistou škodu" podle něj utrpěly i tradiční dobré vztahy mezi Ruskem a Finskem.

Finsko se podle agentury Reuters řadí k těm zemím EU, které sankcemi utrpěly nejvíc. Přesto se finská vláda snaží vyhnout podezření, že je v jednotném postupu Evropy vůči ruské expanzi na Ukrajině slabým článkem. Niinistö prohlásil, že během jednání s Putinem chtěl navázat na "všechno, co mají společné Rusové a Finové žijící na obou stranách hranic".

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek nechtěl dnes po příjezdu do Bruselu na jednání ministrů zahraničí EU schůzku prezidentů Ruska a Finska komentovat. "To setkání mě překvapilo," řekl pouze.

Po skončení bruselského zasedání šéf české diplomacie řekl, že o cestě finského prezidenta do Ruska se dnes nejednalo. Finsko prý nicméně návštěvu v Soči vysvětlilo tím, že chtělo prozkoumat diplomatické kanály řešení současné vyhrocené situace. Podle Zaorálka to potvrzuje skutečnost, že na Finsko mají vzájemně uvalené sankce největší hospodářský dopad.

Kancelář finského prezidenta dnes po jednáních s Putinem překvapivě oznámila, že ze Soči Niinistö odcestuje do Kyjeva a setká se tam se svým ukrajinským protějškem, s nímž bude hovořit o krizi na Ukrajině. "Prezident Niinistö odcestuje do Kyjeva přímo ze Soči, kde se dnes odpoledne setkal s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem," uvedl úřad finského prezidenta. Niinistöho prý pozval Porošenko.

Putin a Niinistö se shodli na tom, že vyvinou maximální úsilí k ukončení ukrajinského konfliktu. "Uděláme všechno pro to, aby vojenský konflikt co nejdříve skončil, aby se podařilo navázat dialog zainteresovaných stran a k potřebným aby se dostala humanitární pomoc," řekl ruský prezident podle agentury ITAR-TASS. Jeho finský kolega dodal, že názory ruské a finské strany na dodávku humanitárního nákladu na východ Ukrajiny jsou totožné.

"Sdílíme vážné znepokojení z rozsáhlých bojových operací na jihovýchodě Ukrajiny a ze skutečné humanitární katastrofy, která tam nastala," prohlásil Putin.

Ruský prezident v rozhovoru se svým finským hostem upozornil, že objem obchodu mezi oběma zeměmi se loni snížil o osm procent. Důvodem byly prý nejen čistě hospodářské faktory, ale i měnící se politické poměry. Niinistö souhlasil s názorem, že v důsledku ukrajinské krize se obě země ocitly "v nové situaci".

Dnešní finsko-ruský summit v Soči byl prvním Putinovým jednáním na ruské půdě s vysokým politikem Evropské unie od únorové olympiády v Soči. Niinistö už předem varoval, že do Ruska nepřijíždí jako prostředník ve sporu mezi Moskvou a Bruselem. Chce prý ale přesto usilovat o otevření komunikačních kanálů.