Agentury už fungují na jiném principu než před pěti lety. Často dávají práci lidem, které evidují delší dobu v databázi a pracují také během roku a hlavně při výrobních špičkách, které jsou dva až tři měsíce před Vánoci a měsíc před Velikonocemi, řekl ČTK Jindřich Hodek ze společnosti Index Nosluš. Průměrná odměna v kraji je 80 korun a za pět let se zvýšila o deset až 20 korun. Podle Hodka mají mladí o prázdninách šanci, ale nelze ji garantovat. Firmy často chtějí brigádníky, kteří už u nich pracovali.

Podle plzeňské agentury NaBrigádu.cz už firmy neplánují na měsíce dopředu, ale objednávají práci z týdne na týden. Desítky brigádníků poptává minimum firem. Výrobní a logistické firmy podle Hodka objednávají práci ze dne na den. "Žádná firma nechce vyrábět na sklad," řekl. Výhodu mají podle Hodka silnější a šikovnější mladíci nad 18 let, protože často jde o nekvalifikovanou práci přes noc.

V Plzni shání agentura aktuálně 20 pracovníků na úklidové práce, 60 korun za hodinu vyplácí každý týden. Objevují se nabídky na jednorázovou výpomoc při inventurách, nyní například 20 a více lidí poptává agentura NaBrigádu.cz. Student Agency hledá průvodce a průvodkyně na autobusových linkách z Plzně. Minimálně na tři týdny hledá brigádníky také agentura Hofmann Wizard, konkrétně ženy pro práci ve skladu s textilem za 75 až 82 Kč/h. V Plzni a na Tachovsku chtějí firmy operátory výrobních linek. Například Agentura Plus požaduje "více míst" a platí 80 až 100 Kč. V nabídce jsou také jednoduché ruční kompletace CD a DVD za 70 korun. Vysokoškolákům se nabízejí pozice zpracování popisů zboží pro e-shop a výpomoc ve skladu, za což je 5000 až 10.000 Kč měsíčně. Tradiční je doplňování zboží v hypermarketech, zejména v noci od 22:00 do 06:00. Volná místa jsou také v zahradnictvích a parcích. Číšníky a pokojské si většinou restaurace a penziony shánějí samy.

"Pro letní brigádu do výroby jsme přijali přes 150 lidí a do prestižního programu letních stáží 14 studentů vysokých škol," řekla mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová. První brigádníci nastoupili už v dubnu, kdy se začíná vařit pivo na léto; pracují ve stáčírně a skladech. Další desítky lidí pracují jako průvodci po celý rok.

Škoda Transportation prázdninové brigády neorganizuje. "Studenti, kteří jsou u nás na stáži v průběhu roku, pracují v podniku o prázdninách častěji," uvedla mluvčí Lubomíra Černá. Úřady práce v kraji už několik let nabídku brigád nedostávají.