"Uzavírací (pětiprocentní) klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje," uvedl člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti Jakub Michálek. Strana poukazuje na to, že německý ústavní soud letos v únoru zrušil pravidlo, podle kterého politické strany potřebovaly ke vstupu do Evropského parlamentu získat ve volbách nejméně tři procenta odevzdaných hlasů.

Předseda Pirátů a lídr jejich kandidátky do Evropského parlamentu Ivan Bartoš s poukazem na 21 mandátů pro české kandidáty v Evropském parlamentu upozornil, že podpora jeho strany ve volbách překročila jednu jednadvacetinu hlasů. "To znamená, že bychom měli získat jeden mandát," poznamenal.

Česká pirátská strana podala stížnost k Ústavnímu soudu na volební zákon už letos v únoru, soud o ní dosud nerozhodl. Zákon pětiprocentní volební klauzulí a také příliš malými kraji, kvůli kterým se místy volební práh zvyšuje až na 15 procent, podle Pirátů odporuje ústavě. Narušuje prý zásadu rovnosti hlasu. Bartoš dnes v České televizi (ČT) řekl, že nová stížnost by mohla být podána do týdne.

Bartoš po volbách pravděpodobně dá k dispozici funkci předsedy Pirátů, řekl v ČT. Cílem strany bylo získat dva mandáty europoslanců, což se nepodařilo. O Bartošově setrvání ve vedení strany bude rozhodovat celostátní fórum strany.

Piráti sestavili kandidátku do evropských voleb letos poprvé. V loňských sněmovních volbách získali 2,66 procenta hlasů. K letošním evropským volbám ale přišlo třikrát méně lidí než k loňským sněmovním, což podle odborníků mohlo výsledky malých stran vylepšit.