Šéf americké diplomacie John Kerry v telefonickém rozhovoru se svým ruským partnerem Sergejem Lavrovem vyzval podle Reuters Rusko ke "konkrétním krokům", tedy k uplatnění vlivu na ozbrojené proruské aktivisty na východě Ukrajiny. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraniční Psakiové by Moskva měla veřejně vyzvat separatisty k opuštění "budov užívaných nelegálně".

O totéž ovšem žádal Kerryho jeho ruský kolega, když jej vyzval, aby "povzbudil" ukrajinské vedení k tomu, aby se vyhnulo krveprolití a aby splnilo závazky vyplývající z ženevské dohody.

Lavrov telefonicky hovořil i s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, kterému řekl, že "ukrajinské úřady se musejí zdržet násilí a zahájit široké vnitrostátní dialog", uvedla agentura Reuters.

Psakiová dnes v twitterovém rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskva připustila, že by USA mohly zacílit sankce uplatňované proti vybraným ruským činitelům přímo na Putina. Před ním je ale na řadě ještě spousta dalších, kteří by přicházeli v úvahu.

"Ano. Je ale důležité zvážit důsledky. USA jsou s to postihovat lidi, společnosti a odvětví. Cílem nejsou sankce. Cílem je snížení napětí," reagovala podle Reuters Psakiová ve svém tweetu na dotaz Echa Moskva, zda USA zvažují možnost zasáhnout Putina osobně sankcemi.

V otázce zavedení sankcí "se zvažuje celá řada činitelů. Je jich spousta, než bychom diskutovali o prezidentu Putinovi," dodala Psakiová.

USA už zákazaly poskytování víz několika ruskými činitelům a zákonodárcům spjatým s ruskou anexí ukrajinského Krymu a zmrazily jim i jejich bankovní konta. Podobně se zaměřily i na podnikatele s vazbami na Putina. Kvůli přetrvávající krizi na Ukrajině a vlivu Ruska na separatistické tendence na východě země zároveň pohrozily dalšími sankcemi, což by se mělo promítnout hlavně do rozšíření řad postižených osob.