Akci kritizovali ochránci lidských práv, podle kterých zadrženým, mezi nimiž byly i ženy a děti, nebyla poskytnuta právní pomoc a deportace se odehrály bez soudu.
Ministr vnitra Joseph Ole Lenku tvrdí, že deportace se odehrály v souladu se zákonem a že deportovaní pobývali v Keni ilegálně, anebo neměli platné doklady. Podle mluvčího somálské vlády se deportovaní vrátili do vlasti dobrovolně.
Navrátilci v somálské metropoli Mogadišo ovšem prohlásili, že k odchodu byli donuceni. Jedna z deportovaných Somálek, matka pěti dětí, uvedla, že její rodina byla deportována násilím, ačkoli byla v Keni legálně a měla na to doklady.
"Nepřišli jsme sem ze své vůle, ale pod namířenými hlavněmi," řekl na mogadišském letišti podnikatel Ali, který strávil týden v keňském vězení. "Situace v naší zemi se zlepšila, ale stále tu není bezpečno. To nekladu Keni za vinu, ale týrali nás naprosto nemravně," prohlásil.
Keňská policie podle svého mluvčího zadržela a vyslechla na 3000 lidí, které následně propustila s výjimkou 447 podezřelých; 69 lidí obvinila.
Novináři a ochránci lidských práv získali až dnes přístup na stadion v Nairobi, kam policie svážela zadržené. Vládní komise pro lidská práva poukázala na hlášení, že policisté porušovali práva zadržených a že zatčení byli vězněni v ponižujících a nelidských podmínkách.
Aktivisté si stěžovali, že policie jim dovolila jen omezený kontakt se zadrženými. Ti tvrdili, že ačkoli měli doklady v pořádku, policisté od nich za propuštění na svobodu vymáhali úplatky. To policie popřela, ačkoli taková praxe bývá podle Reuters běžná.
Na samém stadionu muž, který se označil za uprchlíka z Etiopie, tvrdil, že by raději zůstal ve vězení v Keni, než aby se vrátil domů. V obavě z postihu hovořil pod podmínkou anonymity. Jiný zadržený, šestadvacetiletý Keňan Joshua Olang, tvrdil, že policisté jej zatkli v pondělí, když šel domů. Po ověření totožnosti jej propustili, ale ztratil spoustu času, než se údaje ověřily.
"V minulých měsících tu vzrostlo násilí. Bylo načase obnovit pořádek," odůvodňoval zátah Ole Lenku v narážce na násilnosti, připisované somálským islámským radikálům v Keni. Za útoky stojí často členové nebo příznivci islamistického hnutí Šabáb, které si na keňském území vyřizuje účty za zapojení keňské armády do tažení proti hnutí Šabáb v Somálsku.
Vůbec nejvíc lidí bylo zatčeno v nairobské čtvrti Eastleigh, jíž se kvůli velkému počtu somálských obyvatel říká malé Mogadišo. Zde prý nalézají členové Šabáb úkryt a zázemí.
Minulý měsíc teroristický útok v Nairobi připravil o život šest lidí. Loni v září při útoku ozbrojenců Šabáb na nákupní středisko v Nairobi zahynulo 67 lidí.
Dvě dekády nestability a násilností v Somálsku přiměly statisíce lidí k útěku do Keni.