Zatímco pokojná masová demonstrace na náměstí Nezávislosti podle agentury AFP dobíhala ke konci, vypukly blízko hlavního shromáždění srážky několika stovek bojovně naladěných, vesměs zamaskovaných demonstrantů s policejními těžkooděnci, hájícími přístupy k sídlu parlamentu a vlády. Opoziční představitelé se od radikálů distancovali.

Radikálové, mnohdy v přilbách a v plynových maskách, útočí holemi, kameny, zápalnými lahvemi a petardami. Policie odpovídá slzným plynem a vodními děly, to vše v sedmistupňovém mrazu. Desítky lidí podle agentury AP utrpěly zranění. Demonstranti spálili i několik policejních autobusů.

Podle ministerstva vnitra z více než sedmi desítek raněných policistů muselo být 40 hospitalizováno a z nich nejméně čtyři jsou "ve vážném stavu". Podle agentury ITAR-TASS "je mezi nimi příslušník speciální jednotky, kterého demonstranti vtáhli do davu, kde ho zbili". Policista se prý probral z bezvědomí až v Domě odborů, obsazeném demonstranty, odkud se mu podařilo uprchnout, navzdory otřesu mozku, zlomenému nosu a pravděpodobně i zpřelámaným žebrům.

O počtu zraněných demonstrantů se ministerstvo nezmínilo, zpravodaj AFP se dopočítal přinejmenším 24 raněných demonstrantů a agentura Interfax se zmínila o čtyřech raněných novinářích.

Opoziční předák Vitalij Kličko se na počátku konfrontace snažil přesvědčit radikály, aby s útoky na policisty přestali, ale sám byl podle agentury AP napaden. "Hanba! a "Revoluce!" volal dav, který se z několika stovek rozrostl na několik tisíc lidí.

"Žádná moc nestojí za jediný lidský život. Nepodléhejme provokacím, nenechme se zavléct do silového scénáře. V trpělivosti je naše síla. Na změny čekají miliony Ukrajinců," zdůraznil další opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk.

K potyčkám došlo asi sto metrů od kyjevského náměstí Nezávislosti, kde přívrženci opozice již osmý víkend za sebou pokojně protestují především proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, který podle nich zemi zaprodal sousednímu Rusku.

Náměstí obsadili stoupenci evropské integrace už před téměř dvěma měsíci, kdy Janukovyč odmítl podepsat s Evropskou unií dohodu o přidružení a volném obchodu. Opozice od té doby požaduje odstoupení hlavy státu i celé vlády a vypsání předčasných voleb.

Kličko podle agentury Interfax prohlásil, že opozice "vyhlašuje předčasné prezidentské volby". Jaceňuk označil stávající parlament za nelegitimní a vybízel k vytvoření "nového ústavodárného shromáždění".

Opozice hodlá podle agentury Reuters zahájit sběr podpisů pod petici vyjadřující nedůvěru ve vedení země a ve stávající parlament.

Kličko také varoval Janukovyče, aby nestupňoval konfrontaci, pokud nechce sdílet "osud Nicolae Ceaušeska a Muammara Kaddáfího", zabitých diktátorů Rumunska a Libye. Večer se boxerský šampion osobně setkal s prezidentem a podle agentury AFP uvedl, že Janukovyč souhlasil s tím, že v pondělí bude vytvořena komise, která by měla ukončit politickou krizi v metropoli. "Jsou připraveni začít vyjednávat," ohlásil demonstrantům Jaceňuk.

Mezitím ale podle záběrů kyjevské internetové televize hromadske.tv potyčky pokračují a hoří další policejní vozy.

Násilnosti v Kyjevě začaly úřady podle agentury Interfax vyšetřovat jako "masové nepokoje", za což může hrozit až 15 let vězení. Ministerstvo vnitra zatím ohlásilo čtyři zatčené.

Dnešní protest začal i jako projev odporu proti změnám právních norem, které prezident podepsal v pátek a jejichž cílem je zpřísněním trestů zastavit demonstrace a srazit opozici na kolena. Doma i v zahraničí tento legislativní krok vyvolal velké pobouření, neboť omezuje Ukrajincům svobodu shromažďování a vyjadřování názorů.