Fahil ČTK řekl, že velvyslanectví mělo dva trezory: ten, který explodoval, a druhý, který byl léta uzavřen. Podle mluvčího tento nepoužívaný trezor policie otevřela a nic v něm nenašla.

Během dneška čeští lékaři provádějí pitvu těla palestinského velvyslance. Jeho ostatky by mohly být do Palestiny převezeny příští týden. Do Česka již kvůli události dorazil i první zástupce palestinského ministerstva zahraničí, misi dočasně vede chargé d´affaires Džadalláh Sabatín. V okolí palestinské rezidence je klid.

Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá poznatky o tom, že by středeční výbuch byl teroristický čin. Zpravodajci už odpovídali na dotazy kriminalistů. Týkaly se hlavně oběti exploze, velvyslance, řekl dnes mluvčí BIS Jan Šubert.

Výbuch vyšetřuje policie. "Mohu potvrdit, že už máme požadavek od pražské policie na zkoumání, a to požadavek z oblasti chemie a defektoskopie," řekl ČTK šéf ústavu Pavel Kolář. "Máme požadavky na obecné zkoumání trezoru, jaký to byl systém a jaký byl uzavírací systém. V podstatě obecně zkoumání funkčnosti trezoru," uvedl Kolář. Zjišťovat ale budou znalci také to, jaká látka způsobila výbuch. Média si všímají, že mluvčí ambasády nejprve uváděl, že výbušnina byla součástí trezoru, nyní to popírá.

"Obecná lhůta na dodání zkoumání u nás je 30 dnů, ale vždycky závisí případ od případu na tom, jaké okolnosti se vyskytnou. Určitě to ale nebudou hodiny," dodal. "Během dnešního dne proběhne nařízená soudní pitva zemřelého a příslušná znalecká zkoumání zaměřená na mechanismus zranění a příčinné souvislosti," sdělila dnes ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Výsledky pitvy by měly být známy nejpozději do několika dnů.

Kriminalisté také pokračují ve výsleších svědků, další podrobnosti však zatím policie zveřejnit nehodlá. "Nemyslím si, že by bylo na místě v tuto chvíli uvolňovat další informace," uvedla Zoulová.

Vyšetřování podle ní vedou pražští policisté, palestinskou stranu však budou o jeho průběhu informovat. Policie si spolupráci s palestinskou stranou pochvaluje.

Pokud chtějí čeští policisté vstoupit na pozemek nějakého velvyslanectví, podle neoficiálních informací prý platí, že musejí žádat o souhlas palestinských diplomatů. Na jeho základě také zasahovali ve středu, řekl ČTK diplomatický zdroj.

Ministr zahraničí Jan Kohout zaslal kondolenční dopis rodině palestinského velvyslance, který se funkce ambasadora ujal teprve loni v říjnu a dříve tu byl jako zástupce velvyslance. Podle Kohouta se významně zasloužil o dobré vztahy mezi ČR a Palestinou.

Kvůli výbuchu muselo být ve středu na záložní dráhu odkloněno několik letadel přistávajících na Letišti Václava Havla. Důvodem byla bezpečnost vrtulníku, který přelétával nad ambasádou, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Omezení podle něj platilo pouze půl hodiny a dotklo se pouze několika letadel.