"Novoroční projev má být, ale má ho dělat fungující a funkční prezident," řekl Klaus, který 1. ledna promluví v televizi Prima v pořadu Partie. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček upozornil, že Zeman se rozhodl ctít jinou tradici. "Prezident se rozhodl navázat na tradici vánočních projevů, které měli například prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk nebo Edvard Beneš," řekl dnes Ovčáček ČTK.

"Mě Prima zvala, abych přišel na Partii. Já jsem na to kývnul. A pak když se uvolnilo toto místo (1. ledna), tak řekli 'Nechoďte na Partii tento týden (22.prosince), ale přijďte za deset dní,' což jsem akceptoval," řekl Klaus.

Tradici novoročních projevů, které pronášejí hlavně státníci v Evropě a v Americe, zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zprvu nedržel projevy ke spoluobčanům, zato poskytoval tradičně novinám novoroční interview. Na Nový rok 1919 také promluvil k Národnímu shromáždění a dal na dlouhou dobu základ novoročnímu přijímání poslanců a jiných prominentů prezidentem. Ve 30. letech Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy.

Ve štědrovečerních, tehdy už rozhlasových projevech, pokračoval ve druhé polovině 30. let po svém nástupu do funkce druhý československý prezident Edvard Beneš. Tradici nepřerušil za smutných válečných podmínek ani prezident okupovaných Čech a Moravy Emil Hácha. Vánoční projevy zrušil až první komunistický prezident Klement Gottwald, který začal své poselství národu přednášet na Nový rok.

Zdeněk Rychtera mtj jpt dr