Pořadatelé každý rok pečlivě shromažďují knihy, které o Šumavě vyjdou. Podle Pulkrábka se proto na 99 procent loni na trhu neobjevila žádná jiná než zmíněných 42. Je to o 10 titulů více než v roce 2016. "Zájem o šumavská témata vzrůstá. A těší nás, že se čím dál více jedná o českou původní tvorbu, nikoliv o překlady z němčiny, jako tomu bylo v minulosti," řekl Pulkrábek. V kategorii publicistiky získal hlavní cenu soubor příběhů o převaděčích s názvem Hranici přecházejte po půlnoci. Autor Vilém Hrach však krátce po dokončení zemřel a dnes ocenění ve Vimperku převzala jeho manželka.

Pořadatelé Šumavy litery připravili pro účastníky celodenní program. Kromě večerního předávání cen se od dopoledne konala každou hodinu přednáška.

Festival ve Vimperku navazuje na místní knižní tradici. Sídlilo zde Steinbrenerovo nakladatelství, podle Pulkrábka svého času nejslavnější v zemi. "V 15. století se tady tiskly knihy, je to druhé místo v Čechách, kde Johann Alacraw, tiskař, který sem přišel z Pasova, vytiskl knížku, a dokonce česky," dodal Pulkrábek.