"Dosavadní projekce na festivalech budily vždy velmi silné, a ne vždy pozitivní reakce. Je zajímavé, že na západ od nás je ten film srozumitelný a vnímaný tak, že autorský pohled je dostatečně formulovaný. V Čechách a na Slovensku se od nás očekává více polopaticky vyjádřený názor," řekl ČTK producent filmu Radovan Síbrt.

Hlavní postava dokumentu Petr Švrček vede spořádaný život - žije s rodiči, má pohlednou dívku a dostal se na vysokou školu. Vedle toho vede domobranu Slovenskí branci, čítající dvě stě mladých lidí, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích je nechává podřizovat drsným pravidlům, která připomínají vojenský výcvik a hru na diktaturu. Šéf domobrany věří, že jeho modelová organizace má budoucnost. Je odhodlaný uniformu jednou odložit a se svou vizí oslovit celou společnost v roli politika.

Režisérovi Gebertovi nepřipadají Slovenskí branci jen jako neškodná skupina mladých lidí milujících zbraně a svoji vlast. "Ve střední Evropě máme opravdu velký problém se vzestupem populismu a nacionalismu. Film je mým kritickým komentářem k této situaci," uvedl před časem.

Uvedení snímku Až přijde válka doprovodí série projekcí s následnou diskusí s tvůrci, osobnostmi veřejného života i s protagonisty filmu. Kromě Prahy se uskuteční v Plzni, Brně, Liberci, Pardubicích, Olomouci a Děčíně. Mezi hosty filmových debat budou například diplomat Petr Kolář, historik Jiří Padevět, válečný fotograf Stanislav Krupař, publicista Tomáš Klvaňa, sociolog Fedor Gál i velitel domobrany Slovenští branci Peter Švrček.