"Hodně živo bude na výstavě Včely ze všech ú(h)lů, na které návštěvníci od 15. března do 23. září uvidí a uslyší úl se včelami a budou pozorovat třeba i bource morušového," řekl Libánek.

Kromě včely medonosné výstava lidem ukáže život divokých samotářských včel, včelího příbuzenstva, predátory i škůdce. K vidění bude soubor historických i moderních úlů.

Další výstavou bude Velký svět malých hrdinů - česká filmová loutka. Do velkého gotického sálu se nastěhují loutky a dekorace z animované trilogie Fimfárum, celovečerního filmu Lajka nebo příběhů o kutilské dvojici Pat a Mat. "Vše spojuje estetika ruční práce, poetika a hravost, jež naštěstí nepřestávají oslovovat malé i velké, padouchy i hrdiny," uvedl Libánek.

Expozice Pardubické proměny připomene regionální dějiny v kontextu stého výročí republiky. Historické fotografie umožní ohlédnutí za architektonickými proměnami města s důrazem na nejvýznamnější budovy a čtvrti. Pardubické proměny potrvají od 5. října do ledna 2019.

Od dubna do srpna potrvá výstava Od českého tolaru k americkému dolaru. Přiblíží vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, jejichž pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu.

Muzeum má i venkovní galerii na zámeckém parkánu, kde již uspořádalo několik výstav. Přírodovědec Vladimír Lemberk je autorem fotografické výstavy Lidé Barmy. Jeho fotky budou k vidění od 18. května.

Výstava děl skláře a výtvarníka Jana Frydrycha, která se koná ve Velkém gotickém sále od loňského 16. listopadu a potrvá do 24. března, poprvé souborně představí jeho sbírku historických hodin a hodinek v kombinaci s efektními autorskými plastikami z optického skla.

Ve sklepení zámku kurátoři umístí od 30. března do 18. srpna výstavu s názvem Orchideje české přírody, představí 70 druhů a poddruhů čeledi vstavačovitých, které rostou v České republice.

Muzeum se věnuje sklářskému řemeslu a umění. Letos pokračuje výstavou obrazů sklářských výtvarníků Bohumila Eliáše a jeho syna, úspěšného sochaře, malíře a sklářského výtvarníka Bohumila Eliáše mladšího.

"Rok 2018 bude ve Východočeském muzeu ve znamení příprav na projekt rekonstrukce zámku. Zvláště v závěru roku nás bude hodně zaměstnávat stěhování depozitářů. Přesto se nám podařilo připravit deset zajímavých výstav," řekl Libánek.