Menzel vytvořil v tomto snímku titulní úlohu asketického Aliho, zatímco v roli učitele, milovníka života se slabostí pro ženy a alkohol se objeví přední rakouský herec Simonischek. Toho proslavil výkon ve filmu Tony Erdmann, nominovaného na Oscara pro nejlepší zahraniční film 2016.

Devětasedmdesátiletý Menzel je zatím stále v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Před měsícem se tam podrobil náročné mnohahodinové operaci hlavy. "Jeho rodina na doporučení lékařů zatím nebude informace o jeho zdravotním stavu sdělovat," řekla dnes ČTK spolupracovnice jeho manželky Hana Tietze.

"Hlavními hrdiny svérázné roadmovie Tlumočník jsou dva staří páni, kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o vlastní minulosti. Během cesty se dostávají do bizarních situací. Potkávají rozmanité lidi a postupně si skládají mozaikovitý obraz světa, který se navenek mění, ale v hloubce ukrývá nevyřešené konflikty. Díky poznání života toho druhého začínají chápat vlastní činy a přehodnocují svou identitu," charakterizovala příběh snímku Donátová.

"Já si sám od sebe práci nehledám, protože jsem líný," přiznal s úsměvem Jiří Menzel při natáčení filmu. "A jsem i zhýčkaný, protože od svého prvního projektu jsem dělal jen práci, kterou mi někdo nabídl. Zpočátku jsem byl tak mile-nemile překvapený, protože v Tlumočníkovi to byla opravdu velká role. Ale jakmile jsem si přečetl scénář, tak jsem byl moc rád, že to na mne takhle spadlo," dodal.

Když Simonischek působil ve Švýcarsku, Menzel režíroval v basilejském divadle Machiavelliho hru Mandragora, jejíž inscenace se stala legendární. "Je to opravdu velký režisér, Oscara konec konců nedostane jen tak někdo. Je to výjimečný člověk, velmi milý a ironický. Máme se vzájemně rádi a vážíme si jeden druhého," řekl Simonischek o spolupráci s Menzelem.

Tlumočník se natáčel na různých místech na Slovensku a také ve Vídni. Martin Šulík, držitel Českého lva za režii filmu Zahrada (1995), si ke spolupráci přizval své kmenové spolupracovníky - kameramana Martina Štrbu a spoluscenáristu Marka Leščáka. Ve filmu si dále zahrála například Zuzana Mauréry, slovenská internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová či Attila Mokos.

Snímek vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci ve společnostech Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a COOP99 Bruna Wagnera. Koproducenty jsou Rozhlas a televíze Slovenska a Česká televize. Projekt podpořil slovenský Audiovizuální fond a český Státní fond kinematografie. Do českých kin ho uvede společnost Bioscop.