"Jednou měsíčně uvítáme v Betlémě menší skupinu, budeme rádi, když se nám podaří obdobná prohlídka i na Veselém kopci," uvedla Vojancová.

V Betlémě nevidomí návštěvníci prozkoumají hmatem model roubenky. Na haptické mapě zjistí, jak byl rozmístěný nábytek v jednotlivých objektech.

"V každé dílně se seznámí s dobovými řemesly, mohou si osahat nářadí ševce, tkalce, výrobce hraček. Když hovoříme o lidové stravě, rozpoznávají čichem bylinky," řekla Vojancová.

Haptická výstava vznikla ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky a logopedie Univerzity Hradec Králové jako magisterská práce. Skanzen by rád s univerzitou nadále spolupracoval. Postupně by tak mohly vzniknout programy například také pro lidi s vadami sluchu, řekla Vojancová.

Hmatová stezka je součástí i nové archeologické expozice ve Východočeském muzeu v Pardubicích, její součástí je mimo jiné zmenšenina neolitického domu. Stála výstava je veřejnosti přístupná od loňského listopadu.

Ředitelka pardubického Tyflocentra Dana Stoklasová konstatovala, že kulturní instituce se svým programem a výstavami dosud přímo na zrakově postižené lidi nezaměřují, což ani není v mnoha případech možné.

Zaznamená však ochotné průvodce, kteří výklad nevidomým lidem přizpůsobí. Dobré zkušenosti má například s litomyšlským i pardubickým zámkem. A například řada interaktivních výstav v muzeích bývá částečně vhodná i pro lidi zrakovým postižením, řekla ČTK.