"Nyní se čistí první z komor. V minulosti se v ní nahromadila řada artefaktů, zbytky žebříků, několik starých potrubí, trám se skobami. Nález monogramu s datem zřejmě 1624 nebo 1629, nebo možná 1634 nebo 1639, potěšil archeology, protože dokládá, kdy se v této části dolu těžilo," řekl Rund.

Loni objevené komory historického dolu by se po vyčistění a zajištění mohly stát další prohlídkovou částí. Umožní navíc propojení dvou zatím oddělených částí dolu, které se podle původních plánů měly spojit překopem.

Dotace od ministerstvu umožní muzeu dál prozkoumávat prostory dou. Finančně pomáhá i Karlovarský kraj, který muzeu dorovnává DPH, protože dotace je bez daně.

Práce v dole i dnes probíhají velmi podobně jako ve středověku. "Zemina se musí naložit na kolečko, ručně převézt a pak se přepravuje vrátky z dolu ven. Jediný rozdíl je že tehdy měly horníci vrátky na ruční pohon, my máme elektrický," popsal Rund.

Důl Jeroným letos dokončil stavbu zázemí. To umožnilo rozšířit provozní dobu dolu na sedm dní v týdnu. Podepsalo se to i na vyšší návštěvnosti. Zatímco loni prošlo za celou sezonu unikátními prostory dolu 2000 lidí, letos je to už 3500. Důl bude přitom otevřen až do 15. října.

Přesto zůstává kapacita dolu omezená. Na prohlídku mohou skupiny po deseti lidech. Až se ale podaří zpřístupnit další části podzemních prostor, mohly by vzniknout i další prohlídkové trasy a lidí by se do dolu mohlo dostat více, věří ředitel sokolovského muzea, které důl spravuje.

pnp mal