Textilka Kolora patřila za komunistického režimu k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v regionu, v jednu dobu měla přes 50 závodů. Největší byl v Semilech, kde pracovala asi desetina obyvatel města, kolem 1500 lidí. Dnes je většina jejích budov opuštěná a pozvolna chátrá, zejména v Semilech. "Kolora hrála v Pojizeří velkou roli a toto je první krok k tomu, aby vznikla nějaká stálá expozice nebo se vydala publikace," uvedla ředitelka. Doufá v to, že díky výstavě se muzeu podaří získat zajímavá svědectví lidí, kteří v ní pracovali. Případně, že darují věci spojené s tímto textilním podnikem.
Výstava začne 12. září a zaměřená bude nejen na zaměstnance a výrobu, ale i architekturu továrních budov. Některé vznikaly už ve druhé polovině 19. století a součástí Kolory se staly v rámci konfiskací a znárodňování po druhé světové válce. Na výstavě budou i kroniky z jednotlivých závodů a při zahájení výstavy budou v semilském kině promítat archivní filmy spojené s děním v Koloře. V rámci doprovodného programu se budou moci návštěvníci muzea stát fiktivními zaměstnanci textilky a plnit různé úkoly.
Výstava Břetislavy Pospíšilové-Plívové nazvaná Umanutá bude průřezem jejího díla. "Nikdy ho neukázala v celé své šíři," upozornila ředitelka muzea. Na výstavě bude 30 až 40 obrazů, většinu děl zapůjčí rodina. Tvorba malířky je stejně jako u její sestry a režisérky Věry Plívové-Šimkové spojená s místním krajem. "Léta prožitá v domku v Chuchelně zúročila autorka ve svých četných malbách místní krajiny, podhůří Krkonoš i dalekých rozhledů do Českého ráje," uvedla kurátorka výstavy Lenka Patková. "Další vrstvou její urputné, zapálené a mnohdy až agresívní malby je téma mateřství a dětských motivů, které naopak dýchá vřelostí citů i atmosférou lásky a intimity," dodala. Výstava Pospíšilové-Plívové začne 2. října.