Vedl ho svatý Mauritius na koni v římské zbroji. Za ním šli členové hornických spolků v uniformách a pak doboví horníci v kápích s kahany. Směřovali po silnici od parkoviště až k dolu. Dnes byla památka otevřená jen pro zvané, v sobotu od 10:00 se celý důl otevře veřejnosti na zhruba hodinové prohlídky s hornickým expertem.
Na konci března byl nad jámou dolu Mauritius dokončen nový obslužný objekt, který bude sloužit jako zázemí pro návštěvníky i jako vstup do podzemí. Lidé si tam půjčí helmy, svítilny, holínky a pláště. Ze zázemí vede cesta do 300metrové štoly Kryštof, jedné ze svrchních pater dolu, která má na konci rozsáhlou podzemní komoru.
Lidé si mohou prohlédnout šachty, které staletí kutali horníci. V dole se začalo pracovat už v 16. století a těžba tam trvala až do konce 2. světové války. Cenné jsou ale hlavně stopy po středověké těžbě, opálené stěny, stopy hornických nástrojů a podobně.
Svou výjimečností je Mauritius jednou z památek v Krušnohoří, které usilují o společný zápis mezi památky UNESCO spolu s hornickými památkami v Ústeckém kraji a sousedním Německu.
Podle Rudolfa Pravdy z dodavatelské firmy GIS se při práci zjistilo, že důl je v horším stavu, než se původně očekávalo. "Za chodu jsme kvůli tomu museli přepracovat projekt", uvedl.