"Nové řešení umožní připravit expozici, jež bude rozvíjet jednotlivé příběhy relikviáře. Od jeho vzniku v první třetině 13. století a osudu svatého Maura přes putování relikviáře do Čech v 19. století a jeho ukrytí před koncem druhé světové války až po jeho detektivní vypátrání a následné restaurování," uvedl Wizovský. Nové prostory umožní také rozšíření expozice například o unikátní předměty související s restaurováním.

"Návštěvníci, kteří budou chtít rozjímat, budou moci setrvat u relikviáře delší dobu nebo se k němu vracet," doplnil kastelán. V současnosti mohou návštěvníci v trezorové místnosti v objektu zámku strávit u relikviáře pouze omezenou dobu.

Nová expozice vzniká jako součást vzorové obnovy celého hradozámeckého areálu. V ideálním případě by se veřejnosti mohla zpřístupnit už v roce 2017. Předmětem architektonické soutěže bylo vytvořit vizuální koncept volně přístupné expozice památky v tzv. Pluhovských domech. Vizualizaci ateliéru SGL projekt vybrala z devíti předložených projektů porota složená z nezávislých expertů a odborníků Národního památkového ústavu.

Porota podle předsedkyně Blanky Kreibichové z Národního technického muzea ocenila, že v řešení hraje hlavní roli světlo. Trezorové místnosti, v níž je relikviář uložen, dodává atmosféru chrámového prostoru. Naopak dalším interiérům, v nichž bude expozice umístěna, ponechává strohý charakter, neboť jsou samy o sobě památkou. Zároveň porota ocenila, že návrh splňuje požadavky návštěvnického provozu. Návštěvníci budou například moci volit mezi krátkou a dlouhou trasou expozicí.