"Zaměřením výstav plníme slib věnovat se více vlastním sbírkám nebo umění regionu," uvedl Randáček.
Ze svých depozitářů vybrali kurátoři galerie díla s úzkou vazbou k druhé světové válce, od jejíhož konce letos uplyne 70 let. "Přestože se jedná o tvorbu neradostného období domácích dějin, je představený výběr vynikající ukázkou klasické české moderny," řekla vedoucí kurátorek galerie Anna Habánová. Na výstavě Ve válce múzy mlčí budou díla vytvořená v letech 1937 až 1945. "Zastoupena je klasická moderna i avantgarda, autoři starší i nastupující generace jako Alois Wachsman, Kamil Lhoták, Emil Filla, Josef Čapek či liberecký Jaro Beran," uvedla. Obrazy, grafiky a sochu Jana Kodeta doplní dobové teoretické i básnické texty.
Zejména pro děti bude atraktivní výstava ilustrací Evy Mastníkové a její dcery Anny. "K výstavě jsme připravili rovněž program pro mateřské školky a sobotní dílnu s Annou Mastníkovou," uvedla kurátorka výstavy Markéta Kroupová. Tvorba Evy Mastníkové je známá zejména ze školních slabikářů. "Ale s jejími ilustracemi se můžeme setkat také jinde. Často třeba ilustruje příběhy, kde je hlavní hrdina zdravotně handicapovaný," zmínila Kroupová. Anna Mastníková představí své autorské knihy a přípravné kresby pro animované filmy. Na výstavě budou i její krátkometrážní filmy určené spíše pro dospělé.
Ve čtvrtek večer začne i výstava světoznámého libereckého fotografa a grafika Ladislava Postupy. Bude průřezem jeho tvorby od 60. let 20. století do současnosti. Postupa si v 70. letech nechal patentovat přenos fotografie na MDF desky. "Přál jsem si, aby fotografie nebyla poletujícím papírem ve větru, ale aby mohla být použita jako obraz, nástěnná malba či mozaika. Proto jsem si nechal patentovat fotografie na MDF deskách s povrchovou úpravou," uvedl pětaosmdesátiletý Postupa, jehož díla jsou zastoupená v českých i zahraničních sbírkách. "Dnes, po více než čtyřiceti letech technický pokrok způsobil, že podobný princip pro adjustaci fotografií je běžně k dispozici," dodal.
Výstava Postupových děl bude v galerii do 26. dubna, dětské ilustrace a díla vzniklá za války zůstanou v expozicích do 7. června.