Na přípravě setkání se podílí Nizozemský literární fond a česká nakladatelství, která překlady autorů v češtině vydává. "Guus Kuijer je největší postavou nizozemské dětské literatury, laureát ceny Astrid Lindgrenové. Za svou tvorbu získal řadu ocenění. V listopadu 2013 mu vyšla v Albatrosu jeho Všehokniha, v níž se malý Tomáš musí vyrovnat s násilnickým otcem a nehodlá slevit ze svého cíle být šťastný," sdělila ČTK mluvčí Albatrosu Kateřina Obadalová.

Loni Albatros vydal mezinárodně oceňovanou knihu Bennyho Lindelaufa Opak starostí. Kniha je o dětech, které se přestěhují do tajemného domu u hřbitova a podniknou fascinující cestu do minulosti. Mladá fronta vydá v polovině ledna komiks Barbary Stokové Vincent, který vznikl na zakázku Muzea Vincenta Van Gogha a provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie. Mladá fronta vydává také knížku autorky Francine Oomenové nazvanou Tajemství Leny Notýskové. Autorka ve svých knihách pro děti otevírá i nelehká témata, jako je rozvod rodičů či homosexuální orientace, sdělil ČTK Ondřej Vohnický z Mladé fronty. Knihy Oomenové se točí především kolem dospívání a opakovaně získaly čtenářskou cenu dětí v Nizozemsku, dočkaly se též filmového zpracování.

"Setkání s nizozemskými spisovateli jsme pojali jako exklusivní vydání literárního kabaretu EKG," řekl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Rudiš a Malijevský budou po dva večery ve velkém sále Archy hostit nizozemské a české autory. Prvního se zúčastní spisovatelka Markéta Pilátová a nizozemští a vlámští autoři Pieter De Buysser, Esther Gerritsenová, Auke Hulst a zpěvačka, hudebnice a výtvarnice Sonja van Hamelová. Druhý večer zastoupí domácí scénu Jáchym Topol, nizozemskou Peter Buwalda, Barbara Stoková a Annelies Verbekeová.