"Když jubileum, tak to samozřejmě znamená trošku oslavit. Jsem rád, že přivítáme v Ostravě kromě domácího orchestru (Janáčkova filharmonie Ostrava) Českou filharmonii s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a Moravskou filharmonii Olomouc, kterou bude řídit mladý český dirigent Marek Štilec. Ze zahraničí přijede do Ostravy Královská liverpoolská filharmonie s jedním ze světových pianistů Paulem Lewisem," uvedl Javůrek.

Festival, který odstartuje 24. května, nabídne až do 8. června přibližně dvě desítky koncertů. Návštěvníci se mohou těšit například na devětadvacetiletého sólistu Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a také Metropolitní opery v New Yorku basbarytonistu Adama Plachetku, který na galakoncertu představí klenoty evropské opery. Na festivalu a jediném koncertu v Česku vystoupí také jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti a vítěz Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže ve Varšavě Rafal Blechacz. Doprovodí ho Amsterdamský orchestr, který na festival rovněž zavítá poprvé.

K neobvyklým koncertům bude patřit také souborné provedení šesti suit pro violoncello Johanna Sebastiana Bacha v podání Jiřího Bárty. Na závěrečném koncertu pak poprvé v Ostravě zazní Třetí symfonie Gustava Mahlera.

Novým prezidentem festivalu se stal jeden z nejvýznamnějších českých houslistů Ivan Ženatý. Nad přijetím nabídky nemusel dlouho přemýšlet, uvedl. "Rozhodování nebylo vůbec těžké, nabídku jsem přijal okamžitě, protože mám v Ostravě mnoho přátel a považuji mezinárodní hudební festival Janáčkův máj za jeden z nejlepších v Evropě," řekl Ženatý.

Předprodej vstupenek bude zahájen 2. února. Do prodeje jich půjde téměř 9000. Festival podle Javůrka v posledních letech vyprodá v průměru okolo 90 procent nabízené kapacity. Nejdražší vstupenky budou stát 400 korun. Bližší informace k festivalu lze najít na webových stránkách www.janackuvmaj.cz.

Martina Helánová rot